Nahrávám
Veletrh vědy: / Veletrh vědy je v polovině!

Veletrh vědy je v polovině!

Přiblížit se k černé díře, zkusit si chemický experiment nebo filozofovat v sudu můžete na pátém ročníku Veletrhu vědy, který ve čtvrtek začal v PVA EXPO v Praze Letňanech. Představuje se na něm přes 100 vystavovatelů, především vědců a vědkyň z Akademie věd ČR, ale i z univerzit a inovativních firem. Veletrh trvá do soboty 8. června. Vstup je zdarma, program je vhodný pro všechny zájemce včetně rodin s dětmi.

Čolek, černá díra a myšlenky v sudu

V pojízdné laboratoři Biologického centra AV ČR si můžete pod mikroskopem prohlédnout veš nebo klíště. Ústav biologie obratlovců AV ČR přivezl ukázat čolka východního a takzvané instantní rybičky – halančíky, kteří jsou přizpůsobení k životu ve vysychajících tůních. Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR zase návštěvníkům ukazuje axolotla mexického.

Velkou část výstavního prostoru zabírá originální model černé díry a nad ním zavěšená družice Athena. Skutečné družici, která by se měla vydat do vesmíru v rámci mise Evropské kosmické agentury v roce 2031 je ta veletržní velmi podobná, jen jen vyrobena v měřítku 1:4. Poblíž jsou připraveni odborníci z Astronomického ústavu AV ČR a Evropské kosmické agentury, kteří každému zájemci o vesmírné téma cokoli vysvětlí.

Kdo bude unavený z vesmíru, chemických pokusů a výkladu vědců, může si na chvíli, podobně jako Diogenés, sednout do dřevěného sudu a podebatovat s filozofem Kryštofem Boháčkem převlečeným do antického oděvu. Dozví se, jak je důležité správně se ptát. Protože otázka je základem všeho, bez otázky by nebylo vědy.

 

Další tipy na akce Veletrhu vědy 2019:

  • Odhalte tajemství DNA – jak DNA vlastně vypadá? Co jsou geneticky modifikované organismy a máme se jich být? Více v expozici Biofyzikálního ústavu AV ČR
  • Vzhůru do historie – Jak se ve středověku vyráběly zbraně? Jak se pátralo po zločincích druhé světové války? Dozvíte se na stáncích Archeologického ústavu a Historického ústavu AV ČR
  • Moderní válka – Kyberprostor, doména pro studenou válku 2.0  – přednáška v pátek v 15:00
  • Svědomí robotů – panelová diskuze v sobotu v 13:30 hod
  • Světové finále HORIZON GRAND PRIX – šestihodinový závod modelů aut na vodíkový pohon startuje v sobotu

 

Top