Nahrávám

Veletrh vědy: / Veletrh vědy: tři dny plné vědy, více než 100 expozic a vstup zdarma!

Veletrh vědy: tři dny plné vědy, více než 100 expozic a vstup zdarma!

Ocitněte se na chvíli v kůži a čase profesora Otty Wichterleho a vyrobte silonky tak, jak se to před více jak 50 lety podařilo jemu. Zjistěte, jak funguje chytrá domácnost, nejmodernější dalekohledy či jazyková poradna. Dozvíte se více o vězeňském slangu a jak se psali ilegální dopisy z vězení. Užijte si atmosféru unikátního závodu modelů autíček na vodíkový pohon. A co se takhle stát kriminalisty a ponořit se do tajemství balistiky? Na otázku, kde se potkává věda a filmová fantasy, odpoví téma „Věda v Game of Thrones“. Nejen to, ale ještě mnohem více vás čeká na již 5. Veletrhu vědy Akademie věd ČR. Koná se od 6. do 8. června 2019 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Veletrh vědy letos nabídne během tří dnů více než 100 expozic. Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. Zájemci si vyzkoušejí experimenty v různých vědeckých oborech, zapojí se do workshopů a vědeckých dílen a nahlédnou také pod ruce vědců!

Výjimečně bohatý bude program přímo na stáncích vystavovatelů, kteří pro návštěvníky chystají workshopy, dílny, rozmanité experimenty, kvízy a interaktivní exponáty. V přednáškách a panelových diskuzích se letos zaměříme na témata, jako jsou ekologie, světelné znečištění, práva robotů nebo jedy v potravinách. Pátý ročník přinese novinky a zajímavosti od mnoha vystavovatelů, mezi nimiž nechybí 44 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy,“ přibližuje PR manažerka veletrhu Andrea Saláková.

Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR. Za pět let jeho existence z něj vytvořila jednu z největších populárně-naučných akcí u nás. O její úspěšnosti svědčí i to, že se stala nejrychleji rostoucím veletrhem v ČR a je nejsledovanější mezi příznivci nových technologií, inovací a mladou generací obecně. V loňském roce zavítalo na Veletrh vědy rekordních téměř 25 tisíc návštěvníků! Vstup na akce je tradičně zdarma.

Největší zajímavosti Veletrhu vědy 2019:

Vyrobte si vlastní silonky
Ústav makromolekulární chemie AV ČR si pro návštěvníky veletrhu připraví mnoho pokusů… Mimo jiné si můžete vyrobit vlastní silonky tak, jak se to před více jak 50 lety podařilo profesoru Ottovi Wichterlemu, zakladateli ústavu.

Pojízdný vědecký karavan
Budějovičtí biologové z Biologického centra AV ČR dorazí na veletrh ve svém stylovém stříbrném karavanu, který využívají jako interaktivní vědecký showroom pro prezentaci vědy a výzkumu.

Dalekohledy a nejmodernější observatoře světa
Astronomický ústav AV ČR a Pavel Suchan na svém stánku představí čočkový i zrcadlový dalekohled a jejich konstrukci. Dozvíte se o nejmodernějších observatořích ve světě, a bude-li nám přát počasí, čeká vás pozorování dalekohledy i přímo před vstupem do veletržních hal.

Vzhůru do historie
Archeologický ústav AV ČR, Brno, představí výrobu a výzdobu zbraní ve středověku, vše doplní workshopem tvorby damaskovaných výzdobných vzorů používaných na zbraních. Na stánku Historického ústavu AV ČR vás vtáhnou do detektivního světa pátraní po zločincích druhé světové války.

Světové „vodíkové” finále Horizon Grand Prix
Středoškolské týmy z celého světa zavítají na Veletrh vědy na světové finále Horizon Grand Prix, unikátní šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce okruhů na závodní dráze s vlastním modelem autíčka na vodíkový pohon. Úctyhodná délka závodu demonstruje výhody vodíku ¬– zatímco se samotnou baterií dokážou auta na dálková ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem až hodinu.

Věda v Game of Thrones
S českými vědci se podíváme na zoubek současnému seriálovému fenoménu – Game of Thrones. Kde se potkávají věda a unikátní fantasy série? Dopustili se tvůrci „vědeckých přešlapů“? A najdeme v našem světě paralely? Mluvit se bude o jedech, středověku, dracích, chybět nebudou ani výbuchy.

Unikátní science centra
S interaktivními exponáty, workshopy nebo pokusy dorazí na veletrh Techmania Science Center, která připravuje úkoly zaměřené na hledání talentu a skrytého potenciálu! Na veletrhu se dále představí liberecká IQ Landia nebo olomoucká Pevnost poznání.

Nahlédněte do tajů balistiky či experimentální botaniky
Mezi dalšími vystavovateli nechybí například Kriminalistický ústav Policie ČR, který se na svém stánku bude věnovat balistice, Ústav experimentální botaniky AV ČR, jenž návštěvníky seznámí s pěstováním pokusných rostlin, nebo Biofyzikální ústav AV ČR, který se zaměří na DNA. Dále se představí i Česká geologická služba, Úřad průmyslového vlastnictví, AERO Vodochody AEROSPACE, a. s., Archeologický ústav AV ČR či Ústav pro jazyk český AV ČR.

Úžasné divadlo fyziky
ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky je skupina lidí, kteří se rozhodli bavit diváky fyzikou. Na Veletrh vědy dorazí opět s efektními science show.

Máme šanci změnit světelné znečištění?
Odhaduje se, že jen v České republice se ročně utratí za světlo namířené do špatných směrů dvě miliardy korun. Co s tím? Máme šanci situaci změnit? Významní čeští vědci se zaměří na rizika a negativní dopady umělého osvětlení v České republice.

Adrenalin letecké akrobacie v podání Martina Šonka
Jedinečný zážitek slibuje přednáška Martina Šonky, Mistra světa elitní letecké série Red Bull Air Race, mistra Evropy a vicemistra světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle, člena reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited. Na jeho přednášce se návštěvníci dozvědí, co obnáší práce pilota v extrémních podmínkách.

Další aktuality

Top