Nahrávám

Veletrh vědy: / Vývoj nových léčiv představí ÚOCHB AV ČR

Vývoj nových léčiv představí ÚOCHB AV ČR

Expozice Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) srozumitelnou a interaktivní formou osvětlí cestu vývoje nových léčiv (tzv. drug discovery). Kromě všeobecných poznatků o tom, kolik tento proces stojí času a peněz a jak celý probíhá od prvního nápadu až po lék v lékárně, představí naši vědci i konkrétní příklady svého aktuálního výzkumu účinných látek na ÚOCHB. Jak funguje molekula, která skýtá naději na léčivo několika druhů rakoviny, a kdy by mohla být uvedena na trh? Co se děje v těle při neuropatické bolesti či epilepsii? Můžou nám v tom nějak pomoct steroidy?

Látky, které vám na stánku ÚOCHB představí, jsou ve finální fázi svého vývoje, a pokud vše dobře půjde, najdete je možná v podobě léčiv v lékárně již za pár let…

„Pro všechny hravé návštěvníky jsme připravili pořádnou chemickou laboratoř – oblečeme vás do chemických plášťů a společně s našimi vědci vás necháme vyzkoušet si jednoduché chemické pokusy. Ukážeme si výbušné reakce, zkusíme zjistit pH různých roztoků za pomoci zelí, podíváme se na svou vlastní DNA, vysvětlíme si, jak fungují čisticí prostředky na nádobí, a dokážeme vám, že je možné jíst „hřebíky“ k snídani. Některé pokusy si pak můžete zopakovat sami doma.“, prozradila k programu Dana Račková.

Laboratoř bude otevřená každý den do 14 hodin, poté bude otevřená pouze pro zájemce, kteří se registrují na workshop Chemie hrou:

Čt 6. 6. 14:45—16:15 a 16:30—18:00

Pá 7. 6. 14:45—16:15 a 16:30—18:00

So 8. 6. 14:45—16:15 a 16:30—18:00

Pro nadšence nových technologií a her si odborníci z ÚOCHB  připraví virtuální prohlídku prostor ústavu, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. Premiéru bude mít chemická 3D videohra, při které se zájemci dozví, jak se vytváří voda!

Další aktuality

 

Top