Nahrávám

Jak se létá s dronem do světa

10. června 2017 od 11:00 - Petr Jan Juračka

Veletrh vědy: / / Jak se létá s dronem do světa

Málo který technický vynález poledních let může sloužit jako symbol pokroku tak, jako drony. Drony jsou dnes všude – již dávno opustily svět obchodů s modelářskými potřebami, ale vídáme je létat nadměsty,nad lesy a ne jinak tomu bude i na Veletrhu vědy. V sobotu dopoledne totiž vyvrcholí programový blok zaměřený jak na cestování s drony a na jejich přesah do vědy, ale také křest knihy a vzlet největšího evropského civilního dronu.

V 11 hodin začne přednáška Petra Jana Juračky, vědeckého pracovníka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se věnuje profesionální fotografii mikrosvěta a vědy. Na svém kontě má několik krátkých přírodovědných dokumentů, z nichž hned ten první zvítězil v soutěži NF Neuron o nejlepší popularizační video, což Petra dovedlo k tomu, že má v současné době vlastní popularizační pořad na TV Nova, Petrovu divočinu.

Kromě popularizace vědy a vlastního výzkumu na poli hydrobiologie se Petr velmi intenzivně věnuje leteckému filmu pomocí rádiem řízených dronů. V této oblasti se mu loni poštěstilo na několik týdnů dosáhnout světového rekordu v létání ve vysoké nadmořské výšce, kdy bezpečně odstartoval a přistál s dronem v nadmořské výšce 6334 metrů nad mořem, a to v rámci horolezecké expedice na druhou nejvyšší horu světa, K2 (Pákistán). Jeho povídání však zahrne i další cesty s drony do světa, ať již z nedávného Ekvádoru, Kilimandžára, anebo například Lesotha, Jižní Afriky či rakouských Alp. Přijďte si poslechnout i zákulisí celého příběhu, jak přišel ke stehům na předloktí, jak mu shořela baterie v ruce anebo jak stabilizoval kamerový závěs dronu v Ugandě pomocí gumiček do vlasů. Součástí přednášky bude také letová ukázka skladného dronu DJI Mavic a Povídání, u kterého se nejen pobavíte, ale i poučíte, bude jedna velká multimediální show!

V druhé polovině přednášky se přesuneme ke křestu knihy Drony – fotografování a filmování z ptačí perspektivy, která vyšla tento týden v nakladatelství Grada. Křestu bude přítomna většina autorského kolektivu. Po následné autogramiádě s možností si knihu koupit bude zhruba ve 13 hodin následovat komentovaný vzlet největšího evropského dronu,a to firmy Vertical Images.

Kdy:

10. června 2017 od 11:00

Přednášející:

Petr Jan Juračka

Top