Pohled do historie

 

Veletrh vědy 2015

První Veletrh vědy se uskutečnil v roce 2015 a představil návštěvníkům mimo jiné expozici CERNu či Evropské jižní observatoře. Pro velký zájem byl zařazen mezi pravidelné popularizační projekty Akademie věd ČR…

 

Veletrh vědy 2016

Druhý ročník Veletrhu vědy se konal ve dnech 19.-21. května 2016. Na výstavišti PVA EXPO Praha se sešli zájemci o vědu všeho věku, od předškolních dětí až po seniory. Největší zájem návštěvníků vzbudila mimo jiné umělá inteligence s robotickými avatary, mobilní planetária, představení Úžasného divadla fyziky a stánek Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Veletrh navštívilo 14 tisíc lidí.

 

Veletrh vědy 2017

Na Veletrh vědy v roce 2017 dorazilo úctyhodných 17 000 návštěvníku. Špičková pracoviště Akademie věd ČR, vysoké školy i inovační firmy zde představily nespočet novinek a zajímavostí ze světa vědy a výzkumu. Novinkou byla zóna pro studenty a absolventy vysokých škol, kteří měli možnost seznámit se s nabídkou volných pracovních míst výzkumných institucí a inovačních firem, které hledají talentované studenty. Návštěvníci shlédli premiéru představení Vesmír s Pavlem Liškou a Pavlem Suchanem a zapojili se do panelových diskusí, kterými provázel Václav Moravec. Na veletrhu spolupracovali youtubeři Martin Rota a Tomáš Touha.

 

Veletrh vědy 2018

Na ploše 8000 m² se laické i odborné veřejnosti představilo na 100 expozic ze všech vědních oblastí. Do veletrhu se zapojilo 40 pracovišť Akademie věd ČR, univerzity, další vědecké instituce a firmy.

Do tajů vědy pronikli návštěvníci prostřednictvím simulátoru gravitace, laserového bludiště, workshopů o falzátorských postupech, temné komory, v níž se vyvolávaly fotky, nebo pilotního trenažéru od AERO Vodochody, a. s. Česká televize přivezla na veletrh moderní přenosový vůz zabírající téměř třetinu jedné z hal, hlavní partner veletrhu, společnost Zálesí, a. s., představila moderní robotickou linku.

Stánky vystavovatelů doplnily panelové diskuze a přednášky. Velký ohlas vyvolaly diskuze Fake news: (NE)věřte médiím s dr. Daliborem Dobiášem z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Janem Tvrdoněm ze serveru Demagog.cz a Nikitou Poljakovem ze serveru Aktualne.cz. Panelové diskuze moderoval Václav Moravec a kromě fake news se mluvilo i na téma, jakou stopu zanechávají Češi ve vesmírných projektech, a také o léčbě 21. století. Všechny tři panelové diskuze z Veletrhu vědy a vybrané přednášky můžete zhlédnout na facebooku akce.

 

Podívejte se, jak vypadal Veletrh vědy 2018

Zpět na hlavní stranu