Nahrávám

Na Mars!

9. 6. 2017 od 13:00 - Jiří Grygar, Pavel Toufar, Michal Švanda

Posted in: Panelové diskuze

Veletrh vědy: / / Na Mars!

Jak bude vypadat cesta na Mars a jaké jsou evropské vesmírné cíle pro 21 století ? Jiří Grygar, Michal Švanda a Pavel Toufar. Moderuje Václav Moravec.   Jak bude vypadat cesta na Mars a jaké jsou evropské vesmírné cíle pro 21 století? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi s předními odborníky v panelové diskusi Na Mars! na Veletrhu vědy 2017. Akademie věd České republiky v rámci programu Strategie AV21, jehož cílem je špičkový výzkum ve veřejném zájmu, pomáhá řešit problémy současné společnosti a čelit výzvám, před nimiž naše společnost stojí.  Snaha o osidlování vesmíru, expedice Mars One, první mise s lidskou posádkou, která má v blízké budoucnosti kolonizovat rudou planetu, budí rozdílné názory odborníků i veřejnosti. Účast na velké rentgenové misi Athena, na misi k ledovým měsícům Jupitera (JUICE), evropské vesmírné mise ke Slunci (Solar Orbiter), na vývoji špičkových optomechanických systémů pro družice či družicový výzkum nadoblačných výbojů, to jsou další témata, která přibližují kosmický výzkum společnosti.

Termín panelové diskuze:

9. června 2017 od 13:00

Moderuje:

PhDr. Václav Moravec, Ph.D. et Ph.D

RNDr. Jiří Grygar

Vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve Fyzikálním ústavu AV ČR se v Oddělení astročásticové fyziky věnuje výzkumu interagujících dvojhvězd a astrofyzice vysokých energií. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR, členem České astronomické společnosti nebo mj. členem výboru Českého klubu skeptiků Sisyfos. Věnuje se rozsáhlé publikační a popularizační činnosti v oblasti astronomie a fyziky.

Mgr. Michal Švanda

V Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově se jako vědecký pracovník zabývá sluneční fyzikou, hlavně pak dynamickým děním ve sluneční atmosféře, podpovrchových vrstvách a helioseismologií a aktivitou jiných hvězd. Je autorem populárních knih Slunce, Slunce dalekohledem, spoluautorem knihy Planety (spolu se Zdeňkem Pokorným). Astronomií se zabývá od svých deseti let. Vystudoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kromě astronomie se zajímá o letadla, zejména ta s více než jedním motorem a řadou okýnek na každé straně.

Ph. D., Pavel Toufar

pisovatel, novinář, propagátor kosmonautiky a jeden z nejuznávanějších odborníků na kosmický výzkum a především jeho historii. Sám byl přímým účastníkem některých experimentů spojených s pilotovanými kosmickými lety a kosmickým výzkumem (př. celosvětově první multidisciplinární experiment Štola, byl nominován do širšího výběru mezinárodního experimentu SFINCSS-99, aj.). Od roku 2008 se aktivně podílel na podpoře české vědecké účasti v mezinárodním experimentu Mars 500 (ESA a IMBP RAN). Vystudoval Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Poté pracoval jako scenárista, redaktor, šéfredaktor týdeníku Signál, komentátor… Patří mezi nejvyhledávanější a nejúspěšnější současné české autory literatury faktu.

Zpět na hlavní stranu

Top