Přehled vystavovatelů

Advanced Engineering s.r.o.

Kromě svých engineeringových aktivit firma provádí také technická školení a konzultace pro použití CAE nástrojů HyperWorks, případně i jiných. Od roku 2008 je totiž firma v České a Slovenské republice také distribučním partnerem přední americké softwarové společnosti Altair Engineering právě pro CAE nástroje HyperWorks. Toto partnerství umožňuje firmě Advanced Engineering a jejím zákazníkům využívat technické know-how globální sítě uživatelů HyperWorks.

Archeologický ústav AV ČR, Brno

Archeologie vypráví příběhy o minulých obyvatelích i dobyvatelích naší země. Třeba o římských legionářích, o jejich výstroji a výzbroji. Vypráví je na základě předmětů, které se uchovaly v zemi. Jak se ale takové nálezy dokumentují a rekonstruují? Co lze vyčíst z kostí z archeologických výzkumů a jak byla těžká římská kroužková košile? Na všechny tyto otázky najdete odpověď u stánku brněnského Archeologického ústavu.

AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Vyzkoušejte si pilotování letounu ve virtuální realitě a podívejte se pod pokličku vývoje nové generace legendárního cvičného proudového letounu L-39 a výroby leteckých celků pro společnosti jako Airbus, Embraer či Sikorsky.

Archeologický ústav AV ČR, Praha

Jak vypadalo královské město Slaný ve středověku? Seznamte se s 3D technologiemi pro dokumentaci archeologických nálezů a vyrazte na obhlídku středověkého hradiště nebo laténského opidda – to vše za pomoci virtuálních brýlí. Vyzkoušejte si práci v prostředí Lumion a podívejte se na počítačové techniky a programy používané při tvorbě 3D rekonstrukcí.

Astronomický ústav AV ČR, Evropská kosmická agentura, Evropská jižní observatoř

Astronomický ústav AV ČR představí mezinárodní spolupráci s nejvýznamnějšími evropskými institucemi v oboru – Evropskou jižní observatoří, která provozuje nejvýkonnější dalekohledy světa a s Evropskou kosmickou agenturou, která je evropskou obdobou americké NASA. Na stánku se ale také budete moci podívat dalekohledem, debatovat s vědci a ptát se na nekonečnost vesmíru.

Biologické centrum AV ČR

Co dokážeme zjistit o včelách pomocí „smart“ úlu? Jak vypadá ekologický výzkum v pralesích Papui Nové Guiney? A jak se vyvíjí aktuální výzkum parazitů? Odpovědi najdete ve stánku Biologického centra AV ČR. Uvidíte zde ukázky živých organismů (parazitů, hmyzu, bezobratlých), exponáty z cenných sbírek ústavu a budete si moct zahrát biologicko-ekologický kvíz.

Botanický ústav AV ČR

Hlavním tématem stánku Botanického ústavu AV ČR je voda. Ta by měla být pro všechny – pro lidi, zvířata, organismy i rostliny. Co může udělat každý, aby naše vody byly čisté, a jaké jsou hrozby týkající se vypouštěného znečištění odpadních vod? Dále si přijďte vyzkoušet opylovat květy a měřit schopnosti šíření semen skrze vodu a seznámit se s životním cyklem rostlin.

Centrum pro talentovanou mládež, z.s.

Centrum pro talentovanou mládež umožňuje motivovaným dětem a studentům od pěti let až po maturitu nahlédnout do oborů, které je zajímají prostřednictvím Objevitelských sobot, příměstských táborů a online kurzů. Objevitelské soboty a Letní program jsou programem pro nadané a zvídavé žáky základních škol a mladší studenty osmiletých gymnázií. Nabízíme programy a témata, která přesahují učivo ve školách. Děti tak mohou rozvíjet konkrétní dovednosti s dětmi podobných zájmů. Kombinujeme znalostní kurzy s kurzy zaměřenými na osobnostní rozvoj (například kurzy Měníme svět nebo Divadelní improvizace) včetně kurzů relaxace a jógy. Důležitá je harmonie v celkovém rozvoji osobnosti. Pro studenty od 11 let je Centrum virtuální střední školou, ve které studují odborné předměty online, v angličtině a připravují se ve spolupráci s lektory na složení mezinárodních zkoušek nebo přijímacích zkoušek na své vysněné univerzity. V nabídce máme přes 100 online kurzů v angličtině nejrůznějších zaměření od IT až po tvůrčí psaní. Můžete začít jednoduššími kurzy a dopracovat se až do náročných Advanced Placement online kurzů, které jsou přípravou na složení mezinárodních oborových AP zkoušek – uznávaných v přijímacím řízení na univerzity po celém světě i u nás. V Centru pro talentovanou mládež dbáme na rovnováhu v celkovém rozvoji osobnosti. Program podporuje AFCSLS a Nadace RSJ.

Contipro a.s.

Česká biotechnologická společnost představí vývoj a výzkum aktivních látek pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Contipro se věnuje podpoře mladých vědeckých talentů a spolupracuje s řadou akademických pracovišť.

Česká geologická služba

Česká geologická služba je respektovaná státní organizace, která vytváří, uchovává a poskytuje nestranné expertní geologické informace pro státní správu, soukromý sektor a veřejnost. Je jedinou institucí, jejímž posláním je soustavný výzkum geologické stavby v rozsahu celého území ČR. Činnost České geologické služby je založena na optimálním propojení služeb pro společnost se špičkovým výzkumem v oblasti geologických věd, přírodních zdrojů, geologických rizik a ochrany životního prostředí. Jako mezinárodně uznávaná vědecká instituce pružně reaguje na potřeby dlouhodobě udržitelného rozvoje společnosti a zároveň plní významnou úlohu ve vzdělávání a popularizaci geologie.

Česká televize

Přenosový vůz PV1-HD
Mezi základní vybavení většiny televizních stanic se řadí její přenosové vozy. Jedná se o plně vybavená studia umístěná ve speciálních nástavbách na nákladních vozech obvykle dekorovaných logem televizní stanice, které patří. Z těchto zařízení je možné odbavovat vysílání v přímém přenosu, ale i stříhat záznamy. Každý koncert, divadelní představení, zpravodajskou událost nebo sportovní přenos, který natáčí a v reálném čase vysílá Česká televize, proto doprovází i přenosový vůz.
Celý vůz je koncipován pro vysílání a pořizování záznamů ve formátu SD 4:3 nebo 16:9 575/50i a ve formátech HD 720/50p, 1080/50i. Technologie (s výjimkou páskových záznamů) umožňuje nativně pracovat v jakémkoliv uvedeném formátu, případně v jejich kombinaci. Zvuk je zpracováván digitálně v režimech stereo, případně 5+1 a může být kódován do soustavy DOLBY E.
Vůz je mimo jiné vybaven 14 kamerami, nicméně jeho režie je schopna odbavit až 80 signálů včetně externě připojených kamer. Jeho délka činí 18,5 metru, šířka při rozložení 5 metrů. Jeho posádku může tvořit až 24 techniků.
Srdečně vás zveme na prohlídku!

Česká zemědělská univerzita v Praze

Česká zemědělská univerzita v Praze v sobě spojuje více než stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. A nemyslete si, že studium je jenom pro mladé, je zde také univerzita třetího věku.

Dům zahraniční spolupráce

Chtěli byste být součástí posádky Apolla 11 a sledovat první lidské kroky na Měsíci? Nebo vás lákají nanočástice a jejich uplatnění v praxi? Dům zahraniční spolupráce podporuje školy v získávání zkušeností s mezinárodními projekty, sdílení výukových materiálů (nejen) pro matematiku a přírodní vědy a v profesním rozvoji učitelů prostřednictvím online kurzů, seminářů a dalších aktivit.

Etnologický ústav AV ČR

Kdo je a co zkoumá etnolog? Přijďte si odpovědět na tuto otázku, aby vám vyvstaly další ohledně hudby, lidí, zapomenutých tradic i každodenních starostí. Na stánku na vás budou čekat odborníci, Etnofolk…aneb jsme součástí velké rodiny evropských tradic i filmový program Etnobijásek  (filmy z nových výzkumů i filmy z archivu). Na stánku uvidíte celou řadu prezentací – (Ne) Tradiční výtržnosti  (prezentace o masopustu) , Lesozemědělství znovunalezené … a proč rádi chodíme na houby, Poslyšte křesťané milí novinu o přehrozném mordu … jarmareční bulvár / Kramářské tisky, Tíha a beztíže folkloru. Ve čtvrtek 7. 6. 2018 od 14:30 živé vystoupení souboru a lidové muziky Rokytí.

EURAXESS kariérní zóna

Uvažujete o změně zaměstnání nebo začínáte svoji kariérní dráhu a bojíte se udělat onen rozhodný krok? Rozhodujete se, zda setrvat v zaměstnání nebo rozjet vlastní podnikání? V kariérní zóně naleznete všechny potřebné informace, které vám pomohou v jakékoliv etapě vašeho pracovního života. Můžete se dozvědět jak správně napsat CV a motivační dopis v českém i anglickém jazyce, poradíme nejen absolventům při prvních krocích v jejich kariéře, nebo si bezplatně můžete vyzkoušet koučink.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci

Návštěvníci se seznámí se sympatickým nešikou jménem NAPO, který je hlavním hrdinou filmů s tématy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a v běžném životě. Pro děti, mládež a jejich doprovod je připraveno poučení o bezpečném zacházení s chemikáliemi a obecně o potřebě ochrany zdraví a bezpečného chování, a to formou her, kvízů a křížovek.

EXACTEC

Firma EXACTEC patří mezi průkopníky v integraci kooperativních robotů v České Republice. „Coboty“ se zabýváme již od roku 2006, přičemž dánského výrobce Universal Robots zastupujeme jako jeho preferovaný partner na českém trhu od roku 2011. Rádi vám představíme populární šestiosé roboty Universal Robots v přímé spolupráci s lidmi. Na veletrhu se můžete osobně přesvědčit o jejich bezpečnosti a vyzkoušet si snadné programování a ovládání.

Univerzální ramena UR mohou být vybavena výměnnými nástroji, kamerami, 6-ti osými silovými senzory a dalším příslušenstvím dle přání zákazníka. Mnohé z těchto robotických doplňků budou na našem stánku také k vidění.

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT

Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze se orientuje zejména na projekty spojující oblast techniky, medicíny, zdravotních a sociálních služeb a bezpečnostních a záchranných složek. Na Veletrhu vědy si můžete zkusit složit medicínské modely lidského těla v rámci expozice „Člověk“ a pro malé návštěvníky je připraven jednoduchý poznávací kvíz. Expozice „Optika a optometrie“ vám představí optické klamy a „Mikrosvět“ zase biologické vzorky pod mikroskopem. Na detektoru lži si budete moci vyzkoušet jeho využití v praxi a v neposlední řadě se dozvíte, jak fungují monitorovací systémy např. pro sledování pacientů s diabetem a pro měření kyslíku v krvi.

FANUC Czech s.r.o.

FANUC Czech – prodej, technická podpora, servis a školení průmyslových robotů, CNC řídicích systémů, plnohodnotných obráběcích center ROBODRILL, drátořezů ROBOCUT a plně elektronických vstřikovacích lisů ROBOSHOT japonské značky FANUC. Jeden dodavatel, nekonečné možnosti.

Filosofický ústav AV ČR

Dolů kopcem se řítí tramvaj a vy nemáte moc možností, jak ji zastavit. Které ze dvou fatálních zakončení si vyberete? A nezmění se vaše rozhodnutí, když si volbu vyzkoušíte tváří v tvář skutečným lidem? Přijďte si vyzkoušet „tramvajové dilema“ na vlastní kůži ke stánku Filosofického ústavu AV ČR, který se zabývá morálním rozhodováním a mnoho dalšími společenskými jevy.

Formule ČVUT

Jediná závodní formule s elektrickým pohonem týmu eForce FEE Prague Formula, se kterou tým studentů ČVUT zvítězil v roce 2016 v mezinárodní soutěži Student Formula, na Veletrhu vědy nemůže chybět. Každoročně staví studenti z univerzitního týmu nový model elektrické závodní formule, se kterými se pravidelně umisťují na předních příčkách a získali již nejedno světové ocenění. Jejich generálním sponzorem je firma JHV-ENGINEERING, která je zároveň i partnerem Veletrhu vědy.

Fyzikální ústav AV ČR

Pomocí virtuální reality se naživo podíváte na detektor ATLAS v CERNu v Ženevě, či do hal nejsilnějších laserů světa. V mlžné komoře na vlastní oči uvidíte dráhy částic kosmického záření, které prolétají všude kolem nás a kosmologové Fyzikálního ústavu AV ČR vás seznámí s tajemstvími vesmíru. Díky laserovému bludišti si budete připadat jako v bondovce. Zažijete hravou fyziku s ohněm i ledem a objevíte nanosvět v Domě nanohrůzy. Připraveno je pro vás více než 20 stanovišť, na kterých můžete zažít krásy fyziky a vyzkoušet si, jaké to je být vědcem.

Fyziologický ústav AV ČR

Zajímá vás, jak vzniká epilepsie, Alzheimerova choroba, cukrovka nebo infarkt myokardu? Dokážete se orientovat ve vlastním těle? Víte, jak tikají vaše biologické hodiny a jakou máte paměť? Vědci z Fyziologického ústavu AV ČR vám ukáží, jak zkoumají fungování lidského těla a jeho nemoci. Čekají na vás praktické úkoly ze světa fyziologie a vědecká tajenka o ceny.

Geofyzikální ústav AV ČR

Zkuste si vyrobit vlastní zemětřesení, změřit jeho velikost a zjistit, jak probíhá lokalizace a určení hloubky místa jeho vzniku. Poslechněte si zvuky doprovázející seismickou aktivitu a seznamte se s unikátním pohyblivým flašinetem deskové tektoniky, který vysvětluje pohyb litosférických desek a s tím spojený vznik sopečné činnosti.

Historický ústav AV ČR

Historický ústav AV ČR je součástí sítě domácích i zahraničních vědeckých, výzkumných a vysokoškolských institucí. Základní výzkum uskutečňujeme v oboru českých, československých a obecných dějin. Patříme k předním světovým výzkumným pracovištím, která se zabývají systematicky minulostí českého/československého státu v celém rozsahu jeho historické existence, a soustřeďujeme na svých pracovištích v Praze, Brně a Českých Budějovicích řadu vynikajících oborových specialistů.

HistoryPark s.r.o.

HistoryPark Ledčice je soukromá společnost založená před 4 roky skupinou zkušených archeologů, kteří se snaží zábavnou a srozumitelnou formou popularizovat archeologii a historii člověka všeobecně. Tento zábavně vzdělávací areál se nachází v obci Ledčice nedaleko posvátné hory Říp a svým návštěvníkům nabízí možnost aktivně si vyzkoušet skutečnou práci archeologů, to znamená způsoby získávání informací o minulosti naší země a také o možnostech výkladu historie člověka. Pestrý program HistoryParku je určen hlavně pro rodiny s dětmi, ale také pro školní výlety a exkurze a vlastně pro všechny zájemce o zábavné poznávání minulosti člověka. Tak vzhůru do STROJE ČASU!

Hnutí Duha Olomouc

I velké šelmy potřebují naši ochranu. Hnutí DUHA Olomouc se již 18 let zabývá osvětovou kampaní a vzděláváním v oblasti velkých šelem a aktivně se věnuje terénnímu monitoringu a jejich fotodokumentaci. Záběry z fotopastí a publikovaná data využívají pro osvětovou práci i jako odbornou činnost.

Hofo production

Jak se vymýšlí reklamní kampaně, natáčí promo videa, vytváří animace a mnoho dalšího vám představí u stánku HOFO production. Ti pracují s filmaři a zvukaři, ale také s kreativci, grafiky, animátory či hudebníky.

IQLANDIA, o.p.s.

Moderní science centrum z Liberce přiveze plno interaktivních exponátů na změření rychlosti reakce, obtisk těla, hlavolamy, hádanky a dále i zkušené lektory, kteří budou provádět zábavné workshopy s kapalným dusíkem a mikroskopy. Kromě zážitků z chytré zábavy můžete soutěžit o vstupenky do iQLANDIE s roční platností.

JHV – ENGINEERING s.r.o.

Jsme dodavatelem výrobních strojů a zařízení. Převážně automatických nebo poloautomatických výrobních a montážních linek s vysokým stupněm automatizace zaměřené na potřeby Industry 4.0. V poslední době integrujeme roboty s inteligentním viděním a naváděním což umožnuje v kombinaci s virtuální realitou ve výsledku vysokou flexibilitu při změně typu výroby. To bude i předmětem expozice kde bychom rádi ukázali robota, který dokáže odebrat náhodně orientované díly a uživatel bude moci pomocí VR do aplikace zasahovat.

Kiddům – Exploration centre for kids

Kiddům je vzdělávací centrum pro děti od 2 do 14 let, které organizuje odpolední kroužky i jednorázové workshopy v českém i anglickém jazyce. Nejmenší objevují svět pomocí vzdělávacích sad Lego Education, předškoláci se poprvé setkávají s ozubenými kolečky a školáci začínají s programy robotiky. Přijďte si k nám vyzkoušet postavit a naprogramovat svého robota.

Kriminalistický ústav Praha – Policie České republiky

Pád letadla, havárie autobusu, vlaku nebo teroristický čin. Všechny tyto události mají jedno společné – velký počet obětí. Nálezy značně poškozených těl obětí nebo jen částí jejich pozůstatků, anonymita, přítomnost cizinců…to vše jsou faktory, které policistům ztěžují identifikaci. V těchto případech nastupuje speciálně vyškolený tým odborníků. Kdo jsou specialisté na identifikaci? Jak při identifikaci postupují? Jaké mají speciální vybavení? Představíme činnost českého DVI týmu, který koordinuje Kriminalistický ústav Praha Policie ČR. Tým vznikl za podpory projektu Švýcarsko-české spolupráce. Komentované ukázky jsou připraveny v: 11.00, 13.00, 15.00 a v 17.00 hodin.

Laboratoř ALMA – společné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze a Ústavu anorganické chemie AV ČR, v. v. i.

Akademie výtvarných umění v Praze a Ústav anorganické chemie AV ČR představí unikátní společný projekt laboratoř ALMA, která se zabývá výzkumem výtvarných materiálů a techniky malby. Budete moci sledovat instrumentální materiálové analýzy v kontextu historie malířství.

Matematický ústav AV ČR

Matematika je právem považována za královnu věd a Matematický ústav AV ČR je předním českým vědeckým pracovištěm mezinárodního významu. S využitím filmů, obrazových galerií a interaktivních programů Vám ukážeme, že matematika v sobě skrývá nejen intelektuální ale i estetickou krásu.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC)

Kardiovaskulární, neurologické a onkologické onemocnění se řadí mezi nejčastější příčiny úmrtí v moderní společnosti. Mezinárodní centrum klinického výzkumu je vědecko-výzkumné centrum nové generace, které se zaměřuje na hledání nových metod, technologií a léčiv pro efektivní prevenci a včasnou diagnostiku.

Mikrobiologický ústav – Centrum Algatech Třeboň

Centrum řasových biotechnologií ALGATECH se zaměřuje na mikroskopické řasy a jejich využití v potravinářském a krmivářském průmyslu a využívání řas v humánní i veterinární medicíně. Centrum spolupracuje s laboratořemi z celého světa, kde je známé pro svůj excelentní výzkum v oblasti fotosyntézy a buněčných cyklů řas.

Národní technické muzeum

Letos si připomínáme výročí 90 let od záchrany polární expedice vzducholodi Italia. Národní technické muzeum při té příležitosti představí červený trosečnický stan. Pod vedením lektorů si budete moci vyzkoušet například vysílat morseovkou nebo sestavit improvizovanou baterii podobně jako trosečníci po katastrofě vzducholodi.

Paranormální výzva Český klub skeptiků Sisyfos, z.s.

V rámci projektu Paranormální výzva Český klub skeptiků Sisyfos ve shodě se světovým skeptickým myšlením zachovává přístup otevřené mysli k fenoménům, které věda považuje za krajně nepravděpodobné nebo nemožné. Dává prostor osobám, které v tyto fenomény věří, prokázat svá paranormální tvrzení za podmínek dvojitě zaslepeného kontrolovaného experimentu. Návštěvníci budou mít možnost sami sebe otestovat, zjistit, jak jednoduše člověk nabyde přesvědčení, že schopnosti má a seznámit se s proběhlými experimenty.

Partnership for Advanced Computing in Europe

Vývoj léků, nových materiálů, letadel nebo automobilů – namísto aby se v laboratořích prováděly četné pokusy, je rychlejší a levnější provést nejdříve počítačové simulace a výsledky simulací pak ověřit experimentálně. Představíme vám superpočítače, vysvětlíme, v čem spočívá jejich výkon, jak fungují a také k čemu se využívají.

Pevnost poznání, Univerzita Palackého v Olomouci

Prezentace interaktivního muzea vědy Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na zábavné a poučné workshopy, hlavolamy, matematické kvízy a další populárně vědecké aktivity pro celou rodinu.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

Napadlo vás někdy, co všechno můžete díky Alzheimerově chorobě zapomenout? Víte, jak se na svět dívají geografové? Zajímá vás, jaký dopad může mít nesprávná syntéza léků a dalších látek na vaše tělo? Chcete být jedním z těch, kteří pomůžou získání vědeckých dat? Přírodovědci.cz, popularizační projekt Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, si pro návštěvníky letošního Veletrhu vědy připravili hned několik stanovišť plných interaktivních expozic a workshopů.

Psychologický ústav AV ČR

Zabýváme se výzkumem v oblasti psychologie osobnosti, sociální psychologie a kognitivní psychologie. Rovněž rozvíjíme metodologii psychologických výzkumů. Hlavní výstupy našich výzkumů představují články v domácích i zahraničních odborných časopisech, monografie, výzkumné zprávy, příspěvky na konferencích a jiná sdělení určená (nejen) vědecké komunitě. S výsledky naší výzkumné činnosti seznamujeme veřejnost také v popularizačních časopisech a v médiích.

Qiido

Qiido je patronem nadaných žáků. Školám i rodičům pomáhá s včasnou diagnostikou a rozvojem MiND, nebo-li Mimořádně intelektově Nadaných Dětí. K dispozici je i diagnosticko-poradenský systém pro včasnou identifikaci IQ a EQ, individuální konzultace a konference pro odbornou i laickou veřejnost. A na Veletrhu vědy nás najdete ve společném stánku s Centrem pro talentovanou mládež.

Rádio Junior

Vyzkoušejte si práci rozhlasového moderátora. Zkušený moderátor Rádia Junior Jirka Jogurt Kohout vám ukáže, co vše obnáší práce moderátora. Navíc si prohlédnete netradiční prostředí přenosového vozu. Zjistíte, jak je vůz vybaven a na jaké záludnosti musí být připraven technik, který zajišťuje přenos vysílání.

RECETOX Masarykova univerzita

Chcete vědět, co za chemické látky jsou v domácím prachu? Můžou být účtenky nebezpečné? Jak jsou na tom goretexové membrány? Jak si stojí ČR v obezitě na světové úrovni? Vypadá pulec z kontaminované vody normálně? Toto a více se dozvíte v našem stánku a přednáškách. Přijďte se k nám podívat, jsme Centrum pro výzkum chemických látek v životním prostředí (RECETOX) působící na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

Relax zóna a jurta

Protože nejde pořád jenom přijímat informace, ale je potřeba také odpočívat, rozhodly se humanitní a společenskovědné ústavy Akademie věd přenést návštěvníky do světa knih, her a odpočinku. Budete si moci zahrát pexeso, kreslit, nabít si telefon nebo si jen tak sednout na sedačku a začíst se do knih, které budou k dispozici. Navíc načerpáte síly na další výpravy za vědou.

ROBiQ

Centrum robotiky ROBiQ vám předvede funkční ukázku robotických modelů, které vyrobili žáci centra v rámci řešení vzdělávací mezinárodní robotechnické olympiády. Tématem tohoto roku je heslo „Food matters“ a roboti budou plnit rozličné úkoly spojené s tímto tématem. Součástí stánku bude i prezentace letního vzdělávacího programu „Kosmická Odyssea“, která seznámí mladé inženýry s kosmickými programy blízké budoucnosti. Děti se dozví, jak pracují kosmické aparáty a stanice, jak vědci studují vesmír, jaké roboty používají inženýři, aby mohli s jejich pomocí studovat a prozkoumávat kosmos.

SIEMENS

Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice a již více než 125 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. Se svými 10 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, výrobky a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro oblast průmyslu, energetiky, dopravy a veřejné infrastruktury, technologie budov a zdravotnictví.

Sociologický ústav AV ČR

Přijďte si formou deskové hry přiblížit tematické okruhy sociální, ekonomické, politické, hodnotové a další, které mají vliv na náš pracovní, sociální i rodinný život. Ale pozor! Hra vyvolává řadu dalších otázek, a to nejen o české společnosti. Dále se můžete nechat inspirovat výstavou plakátů představujících dvacet jedna žen, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Svým zapojením do boje proti totalitě chtěly spoluvytvářet lepší podmínky pro život svůj i svých dětí. Zároveň představuje ženy ukotvené v různých proudech Charty 77 – v proudu filozofickém, křesťanském, reformně komunistickém a v undergroundu.

Stanice techniků Vyšehrad DDM Praha 2

Stanice techniků je volnočasová organizace s technickým zaměřením, která poskytuje dětem a mládeži pestrou nabídku kroužků, organizuje technické tábory a vzdělávací soutěže. Pro školy a veřejnost pořádá akce různorodého charakteru a provozuje Volnočasový klub.

Středisko společných činností AV ČR

Chceme vám zprostředkovat vědu zábavnou a netradiční formou, a proto pro vás pořádáme nejrůznější akce po celé České republice. Veletrh vědy je jen jednou z nich, těšit se můžete také na podzimní Týden vědy a techniky, jehož velkým tématem bude výročí vzniku první Československé republiky. Pro mladé badatele organizujeme stáže přímo na vědeckých pracovištích AV ČR, díky kterým se mohou podílet na výzkumu spolu s předními českými vědci. Přijďte se o nás dozvědět více k našemu stánku!

Techmania Science Center o.p.s.

Plzeňské science center Techmania je experimentální stanice pro zvídavé. Představuje most mezi neformálním vzděláváním a populární turistickou destinací. Cílem Techmanie je pomáhat žákům, studentům i rodinám s dětmi nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a v obecné rovině objevovat možnosti lidského poznání. Science center nabízí stálé i putovní interaktivní expozice zaměřené nejen na fyziku, astronomii, chemii nebo biologii, ale i na problematiku výživy, svět filmu nebo tematiku špionáže a tajných služeb. Fyzika, chemie, matematika, astronomie či biologie jsou rovněž námětem populárně-vzdělávacích show a programů v laboratořích a dílnách.

Nasávejte vědu plnými doušky a ponořte se do světa poznávání s našimi interaktivními exponáty a spoustou zábavných experimentů. Budete moci zkoumat různé fyzikální jevy a vlastnosti látek nebo zjistit, jak dopadne vaše tělo při kontaktu s tekutým dusíkem o teplotě -196° C. Otestujte svoje schopnosti a zjistěte, jestli ve vás nedřímá skrytý vědecký talent.

Přijďte a nudit se určitě nebudete!

Technický klub mládeže DDM Rozmarýn Litoměřice

TKM je platforma technického zájmového vzdělávání s přesahem do podpory základního vzdělávání v oblasti přírodovědných oborů a ŠVP Svět práce. Projekt TKM funguje v Litoměřicích od roku 2012 a v současnosti do 10 odborných sekcí pravidelně dochází 90 dětí. V rámci spolupráce se ZŠ pak na pravidelné i nepravidelné workshopy dochází dalších 60 dětí. V Ústeckém kraji jsme jediná platforma tohoto typu a velikosti a i v celorepublikovém měřítku jsme jedno z mála středisek podpory technické zájmové činnosti dětí, mládeže a dospělých. V současnosti je dokončen projekt na vybudování Střediska technického zájmového vzdělávání v hodnotě více jak 40 mil. Kč, který by měl poskytnout technické, technologické a odborné zázemí pro rozvoj kreativního technického myšlení, především u dětí ale i dospělých. Projekt počítá s úzkým propojením školního vzdělávání na všech úrovních, zájmovým vzděláváním a podnikatelskou sférou. Tato spolupráce již funguje velice dobře a zapojení firem působících v oblasti Litoměřic je zásadní pro současný rozvoj TKM.

Trenčianská univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíně

Představujeme vám Trenčianskou univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíně, která patří mezi perspektivní univerzity v rámci Slovenské republiky a též širšího středoevropského prostoru. Poskytujeme vzdělávání v širším spektru vědeckých disciplín zaměřených na speciální techniku, materiálové inženýrství, strojařské technologie a materiály, sklo, řízení, regionální ekonomiku, zdravotnictví a politologii. Jsme sídlem špičkového evropského výzkumného pracoviště FunGlass pro oblast skla, keramiky a silikátových materiálů.

Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s.

Unipetrol je výzkumně vzdělávací centrum, které se zabývá výzkumem průmyslové chemie. Centrum se soustředí na rozvoj chemické technologie pro zpracování uhlíkových surovin na pokročilá paliva, důležité meziprodukty a chemikálie.

Univerzita obrany

Univerzita obrany v Brně jako jediná vojenská vysoká škola v ČR připravuje vojenské profesionály – důstojníky pro Armádu ČR a civilní odborníky ve prospěch bezpečnostního systému státu a obranného a bezpečnostního průmyslu. V rámci vysokoškolského studia nabízí široké spektrum atraktivních technických, manažerských a zdravotnických oborů a specializací. Univerzita obrany představuje centrum obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje Armády ČR.

Univerzita Pardubice

Univerzita Pardubice nabízí vzdělání na 7 fakultách, kde mohou studenti studovat bakalářské, magisterské či doktorské studijní programy. Pro univerzitu je charakteristická bohatá vědecká a výzkumná činnost, která je uskutečňována v rozsahu od činností badatelských v základním výzkumu až po aplikovaný výzkum ve vazbě na potřeby praxe. Na podporu vědy a výzkumu si univerzita vytvořila Centrum transferu technologií a znalostí. Univerzita se rovněž věnuje delší dobu popularizaci vědy, techniky a výzkumu směrem ke středním a základním školám, ale i k veřejnosti. Realizuje různé typy zážitkových vědecko-populárních akcí, jako jsou například Vědecko-technický jarmark, který se bude konat 14. 6., nebo Evropská Noc vědců, která se uskuteční 5. 10.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Na stánku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně bude k vidění zmenšený model elektromagnetické bezodrazové komory, hudební nástroj generující zvuky na základě prostorových souřadnic těles či předmětů a 3D tiskárny.

Úřad průmyslového vlastnictví

Co je to duševní vlastnictví a co do něj patří? Co musí váš nápad splňovat, abyste se mohli chlubit, že jste vlastníky patentu? A dá se chránit i to, že výrobek má zajímavý tvar? V kvízech a dalších hrách si vyzkoušíte, jestli poznáte slavné vynálezce a jejich patenty nebo jakou cestu je třeba ujít za zápisem ochranné známky. Uvidíte, jaké nápady můžeme najít v patentových databázích. Odborníci z Úřadu průmyslového vlastnictví vám prozradí vše, co jste kdy chtěli o patentování vědět.

Ústav analytické chemie AV ČR

Přijďte se podívat, jaké metody z oblasti analytické chemie se uplatňují v oblasti biomedicíny a toxikologických analýz při monitoringu stavu životního prostředí. K dispozici budou ukázky každodenní práce analytického chemika i improvizované laboratoře.

Ústav biologie obratlovců AV ČR

Předmětem výzkumu Ústavu biologie obratlovců AV ČR je získávání poznatků o vztazích živočichů k prostředí a ke zdraví člověka a hospodářských zvířat. Zároveň se zabývá metodami udržitelného využívání produkce populací a ochranou ohrožených druhů.

Ústav dějin umění AV ČR

Nahlédněte do zákulisí opravdového fotoateliéru, vyzkoušejte si práci v temné komoře nebo při reprodukci uměleckých děl. Program je věnován nejen dospělým, ale také dětem, které si budou moci mimo jiné vyzkoušet své pozorovací schopnosti při práci s fotografickými detaily a získat drobné odměny.

Ústav experimentální botaniky AV ČR

Přijďte se podívat, jak se pěstují rostliny bez půdního substrátu, třeba jenom ve skleničkách nebo baňkách. Také se seznámíte s různými enzymy a bílkovinami, které zodpovídají za zdárný průběh chemických reakcí uvnitř rostlinných buněk.

Ústav experimentální medicíny AV ČR

Ústav experimentální medicíny AV ČR vám ukáže, jak vypadá mikrojádro, kometa, buňka s nanočásticemi i poškozený gen. Na modelu lidského mozku uvidíte mechanismy vnímání zvuku a změny interpretace při jeho poškození či stárnutí. Dozvíte se o možnostech měření škodlivin v ovzduší, jejich dopadech na lidské zdraví a uvidíte i ucítíte barvu i zápach městského ovzduší.

Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR

Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR představí mimo jiné nový mezinárodní výzkumný tým Nano-optiky, ve kterém se vědci zabývají optickými mikroskopy zobrazujícími detaily až na hranici jediné molekuly.

Ústav fyziky atmosféry AV ČR

Jsou na Marsu blesky? Poznáte teplou a studenou frontu? Jaký je rozdíl mezi tornádem a hurikánem? Přežijí Mimoni přívalový déšť? Jak mění lidstvo klima na Zemi a jak moc to můžeme ovlivnit my samotní? Ústavu fyziky atmosféry AV ČR vám odpoví na otázky života, vesmíru a mnoho dalších.

Ústav fyziky materiálů AV ČR

Ústav fyziky materiálů AV ČR se zabývá především studiem mechanických, elektrických a magnetických vlastností materiálů v závislosti na jejich struktuře. V rámci programu Pozor, vysoké napětí! Vám představíme veličiny, z nichž jedna se měří ve voltech a druhá v pascalech. Uvidíte zajímavé pokusy ukazující účinky elektrického i mechanického napětí. Představíme neobvyklé, až překvapivé, chování materiálů. Napětí na Veletrhu vědy? Uvidíte ho!

Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Jednotlivá vědecká oddělení ústavu se zaměřují na řízení termojaderného slučování, využití elektrických výbojů, i výzkum a vývoj v oblasti ultrapřesné a speciální optiky a řešení dalších problémů souvisejících s plazmatem. Součástí expozice bude také malá vakuová komora a pokusy s lasery, které budou demonstrovat sílu laseru a vizualizovat proudění vzduchu.

Ústav geoniky AV ČR

Představíme vám technologie 21. století – 3D laserový skener k dokumentaci a posuzování deformačních změn v dolech, technologii řezání vodním paprskem a seznámíme vás s krystaly, které si budete moci také sestavit. Navíc, pokud máte chytrý telefon, budete mít možnosti si vyzkoušet aplikaci, která pracuje s virtuální realitou.

Ústav jaderné fyziky AV ČR

Urychlovače jsou důležitými nástroji nejen pro zkoumání struktury hmoty na té nejdetailnější úrovni, ale také pro řadu aplikací jaderné fyziky v archeologii, ekologii, studiu a modifikaci materiálů. Na stánku Ústavu jaderné fyziky AV ČR se podíváte, co vakuum a nízký tlak dokáží a zároveň jaké jsou možnosti měření radioaktivit, výzkumu kosmického záření a dalších zajímavostí.

Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Jak se připravuje syntetický polymer? HemaGel® k hojení ran, hydrogely jako materiály pro tkáňové náhrady či kontaktní čočky – světem polymerů vás provedou vědci a experimentátoři z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, kteří vám předvedou, jak vznikaly první silonky a další interaktivní pokusy.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Vstupte do pracovny Antonína Holého, ve které vznikal základ léku proti HIV, navštivte jednu z nejmenších laboratoří určenou ke zkoumání a měření látek po kapkách a molekulách a projděte se podzemím tohoto špičkově vybaveného Ústavu. To vše díky virtuální realitě.

Ústav pro českou literaturu AV ČR

Víte, na co všechno můžete narazit i ve své knihovně a jestli jste skrytý krasopisec? Workshopy Ústavu pro českou literaturu AV ČR vám představí nejznámější padělky, podvrhy a mystifikace od nejstarších dob po současnost a zvláště se zaměří na ty literární. Také budete mít možnost předvést svůj talent při psaní historického písma, kterým se psalo v době králů pomocí moderního i historického náčiní.

Ústav pro hydrodynamiku AV ČR

Zajímá vás, zda máme k dispozici dostatek pitné vody a jaké problémy musí řešit úpravny a čistírny vod, abychom si mohli doma natočit sklenici čisté vody? Co je to viskozita a povrchové napětí kapalin a proč některé kapaliny nelze smíchat? Přijďte si vyzkoušet mnoho zábavných pokusů, které vám vše vysvětlí.

Ústav přístrojové techniky AV ČR

Přijďte si vyzkoušet světelný mikroskop ke zkoumání motýlích křídel nebo zjistěte, jaké vlastnosti má kapalný dusík a hélium při nízkých teplotách. Některé vzorky si budete moci odnést a pro děti bude připraven hrací koutek obsahující exponáty „Basic laser“ – hra s lasery: 2D optika, model mikroskopu či promítací lavice.

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR

Prach, kosti, nanokompozitní materiály i zemětřesení, o tom všem se dozvíte u stánku Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. Dozvíte se, z čeho jsou složeny prachové částice a jak probíhá jejich identifikace. Dále vám ukážeme, jak díky zvířatům nahradit nemocnou lidskou kost, jak vypadá příprava materiálů využitelných pro náhrady kostní tkáně a mnoho dalšího.

Ústav teorie informace a automatizace AV ČR

Návštěvníci se budou moci seznámit s různými způsoby vylepšování amatérských digitálních fotografií i s pokročilými metodami zpracování digitálních dat nejrůznějšího typu, např. záznamů z videokamer, infračervených snímků, ultrazvukových obrazů, radarových dat i dat z magnetické rezonance.

Ústav termomechaniky AV ČR

Pokud bydlíte v ulici s intenzivní automobilovou dopravou nebo továrnou vypouštějící zplodiny z komína, pojďte se podívat, jak se emise šíří městem nebo krajinou a v kterých místech se akumulují. Proč se proudění chová odlišně nad různými terény a zda pro něj platí nějaké obecné zákonitosti a pravidla vám prozradí u stánku Ústavu termomechaniky AV ČR.

Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe

Sucho, udržení vody v krajině i úloha lesa. Řešením těchto problémů se zabývají vědecké týmy z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. Ve své expozici představí systém pro sledování sucha, který se zaměřuje na meteorologické i zemědělské sucho a jaké mají ekonomické dopady na ČR. Chybět nebudou ani praktické ukázky měření a detekování projevů sucha u rostlin.

Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR

Jak se liší vlastnosti domácích, divokých a laboratorních zvířat? Výsledky výzkumu přináší unikátní výsledky v oblasti fyziologických funkcí, genetických struktur i reakcích živočichů s jejich okolím. Pokud chcete nahlédnout pod pokličku práce vědců Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, určitě se zastavte u jejich stánku.

Virtuální realita

Ponořte se do světa virtuální reality a zjistěte, jaké jsou principy fungování jaderného a fúzního reaktoru, které AV ČR využívá při vývoji systémů pro jadernou energetiku budoucnosti. Novinkou je virtuální prohlídka nazvaná „Krystalografie“, díky které budete moci vstoupit do molekulární úrovně krystalů a doplňovat atomy vodíku.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

V Letňanech zaútočil pachatel, který usmrtil majitele drahého šperku. Kriminalisté mají tři podezřelé. Aby je mohli identifikovat, potřebují do svých řad zapojit právě tebe! Staň se na chvíli detektivem s VŠCHT Praha a odhal zločince!

ZÁLESÍ a.s.

ZÁLESÍ a.s. je soukromou společností se stoprocentní účastí českého kapitálu. Společnost se může pochlubit dlouholetou tradicí, v různých podobách působí na českém a evropském trhu od roku 1953.
Umíme vyrobit plastový, nebo kovový díl. Umíme vyrobit tubu a umíme vymyslet řešení pro Vaši automatizaci a efektivní proces. Přijďte se přesvědčit a navštivte nás na Veletrhu vědy 2018.

Západočeská univerzita v Plzni

Co takhle si sestavit vlastní formuli? Dioné – Západočeská univerzita v Plzni toto umožňuje. Podporuje projekty studentů a snaží se propojovat práci studentů různých fakult. Na formuli spolupracovali studenti fakulty strojní, elektrotechnické, aplikovaných věd a ekonomické. Mezi další projekty patří mezinárodně oceňovaný hasičský oblek a projekty s bezpilotním létáním.

Dopravní podnik hl. m. Prahy

LEGO

Nakladatelství ACADEMIA

Scientific American

Zpět na hlavní stranu