Nahrávám

Veletrh vědy: / Multimediální science show: Hledání tmy

Multimediální science show: Hledání tmy

Termín:

8. června 2019 od 17:00-17:45 (Keplerův sál)

Od úsvitu lidstva nás provází střídání dne a noci, světla a tmy. Příroda na Zemi se tomu přizpůsobila a pro ni i pro člověka je to rytmus, který zásadně ovlivňuje naše pocity, naše životy, naše zdraví a svět kolem nás. Světlo vnímáme pozitivně, máme při něm pocit bezpečí. Svítíme kolem sebe v noci čím dál více, aktivně žijeme vlastně už 24 hodin denně. A tady je ten zádrhel. Nedokážeme se světlem pracovat tak, aby nám bylo pouze dobrým sluhou. My mu dovolujeme, aby nám bylo zlým pánem. Ztrácíme hvězdnou oblohu nad námi, živočichům ubíráme jejich životní podmínky v noci, pociťujeme zdravotní problémy. Světelné znečištění se dnes už týká 2/3 pozemšťanů, v Evropě je to 99 %.

Přijďte si to zažít na vlastní oči. Oblohu kolem sebe zářící tisíci hvězd, kdy se tají dech, zatímco vzápětí se ocitáte v centru velkoměsta a všude kolem vás je jako v pravé poledne. Situace, které zažíváme v našich životech a situace, které už málokdo z vás může kvůli světelnému znečištění zažít. Zážitky, emoce, poučení, výzva – vše ve velkoplošné projekci, s otázkami a polemikou herečky Evy Holubové a komentářem Pavel Suchana z Astronomického ústavu AV ČR.

Eva Holubová
Se jménem, tváří a neotřelým herectvím Evy Holubové je spojen divácký úspěch nejednoho českého filmu. Vyniká zejména v tragikomických rolích, diváci si ji jistě pamatují z filmů Pelíšky nebo Účastníci zájezdu. Celovečerních filmů má na svém kontě zhruba padesátku a kromě nich i řadu rolí v televizních inscenacích a seriálech. Výrazné role vytvořila také na divadle.

Pavel Suchan
Astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. Je čestným členem České astronomické společnosti, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem a předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu.

Rezervuj volná místa

Další doprovodný program

Panelové diskuze
8.6.2019 15:00
Vědecká show
8.6.2019 10:30
Workshop
8.6.2019 14:45
Workshop
8.6.2019 11:00
Top