Nahrávám

Veletrh vědy: / Science show: Všechny barvy duhy, ÚDiF

Science show: Všechny barvy duhy

Termín:

7. června 2019 od 11:45-12:30

ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky je skupina lidí, kteří se rozhodli bavit diváky fyzikou. Předáváme radost z poznání a snažíme se probudit v lidech nadšení z pozorování světa kolem sebe. Fyzikální show děláme profesionálně, za šest let jsme naše vystoupení dostali na evropskou úroveň.

Růže jsou červené, pampelišky žluté a tráva zelená. Listí umí všechny tyto barvy, stačí si počkat. ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky se tentokrát zaměřilo na to, kde se kolem nás berou barvy a jak je naše oko vnímá.

Většina z nás pozná zelenou od fialové, ale vidíme všichni stejnou fialovou? A jak vidí vaši kostkovanou košili váš pes? Světlo rozbíjíme a zase skládáme. Věděli jste, že se barvy dají sčítat a odčítat? Kde se vlastně bere šedá? Kolik barev umí váš telefon?
Nástin pokusů: nejprve se podíváme, jak vytvářejí barevný vjem zařízení kolem nás (displeje), pomocí zvětšeného pixelu budeme sledovat, jak tyto barvy vnímá naše oko, jak je skládá a jak vnímá jejich stíny. Podíváme se také na vznik duhy a pokud čas dovolí, budeme pomocí laserů sledovat, jak se světlo láme a odráží. Vystoupení je možné zaměřit více na geometrickou optiku nebo na vnímání barev.
Vhodné pro žáky 6.–9. tříd ZŠ.

Nechceme ukazovat pouze prázdné efekty. Každé naše vystoupení má ústřední téma, příběh a myšlenku, kterou chceme sdělit. Záleží nám na tom, aby diváci mohli pochopit podstatu a příčiny překvapivých jevů, které právě viděli. Publikum je často aktivní součástí našich vystoupení a podílí se i na vysvětlení toho „jak naše kouzla děláme“.

Rezervuj volná místa

Další doprovodný program

Top