Nahrávám

Veletrh vědy: / Science show: Všechny barvy duhy, ÚDiF

Science show: Všechny barvy duhy

Termín:

6. června 2019 od 11:45-12:30 (Keplerův sál)

ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky představí příběh o žárovce od zrodu prvního nápadu po pozoruhodné vlastnosti tohoto zařízení…

Růže jsou červené, pampelišky žluté a tráva zelená. Listí umí všechny tyto barvy, stačí si počkat. ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky se tentokrát zaměřilo na to, kde se kolem nás berou barvy a jak je naše oko vnímá.
Většina z nás pozná zelenou od fialové, ale vidíme všichni stejnou fialovou? A jak vidí vaši kostkovanou košili váš pes? Světlo rozbíjíme a zase skládáme. Věděli jste, že se barvy dají sčítat a odčítat? Kde se vlastně bere šedá? Kolik barev umí váš telefon?
Nástin pokusů: nejprve se podíváme, jak vytvářejí barevný vjem zařízení kolem nás (displeje), pomocí zvětšeného pixelu budeme sledovat, jak tyto barvy vnímá naše oko, jak je skládá a jak vnímá jejich stíny. Podíváme se také na vznik duhy a pokud čas dovolí, budeme pomocí laserů sledovat, jak se světlo láme a odráží. Vystoupení je možné zaměřit více na geometrickou optiku nebo na vnímání barev.
Vhodné pro žáky 6.–9. tříd ZŠ.

ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky je skupina lidí, kteří se rozhodli bavit diváky fyzikou. Předáváme radost z poznání a snažíme se probudit v lidech nadšení z pozorování světa kolem sebe. Fyzikální show děláme profesionálně, za šest let jsme naše vystoupení dostali na evropskou úroveň.

Nechceme ukazovat pouze prázdné efekty. Každé naše vystoupení má ústřední téma, příběh a myšlenku, kterou chceme sdělit. Záleží nám na tom, aby diváci mohli pochopit podstatu a příčiny překvapivých jevů, které právě viděli. Publikum je často aktivní součástí našich vystoupení a podílí se i na vysvětlení toho „jak naše kouzla děláme“.

Rezervuj volná místa

Další doprovodný program

Top