Nahrávám

Veletrh vědy: / Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Ústav fyziky plazmatu AV ČR patří svým zaměřením na výzkum a aplikace fyziky plazmatu mezi špičkové výzkumné instituce v Evropě i ve světě. Jednotlivá vědecká oddělení ústavu se zaměřují na řízení termojaderného slučování, využití elektrických výbojů, interakci plazmatu s jinými skupenstvími hmoty, likvidaci odpadů v proudu plazmatu, procesy plazmového stříkání, výzkum a vývoj v oblasti ultrapřesné a speciální optiky a řešení dalších problémů souvisejících s plazmatem. Fyzika plazmatu je prudce se rozvíjející obor, jehož široké využití sahá od kosmického výzkumu přes energetiku, aplikace v biomedicíně, přesné optice až po přípravu nových materiálů se specifickými vlastnostmi.

V naší expozici si návštěvníci budou moci prohlédnout tokamak COMPASS a COMPASS-U s pomocí virtuální reality. Seznámí se s ukázkami vybraných materiálů, které vyvíjíme a studujeme a vyzkouší si také zařízení pro demonstraci depozice nástřiku. Vybrané materiály si budou moci návštěvníci prohlédnout optickým mikroskopem. Interaktivní část expozice doplní ukázky speciálních nástřiků a ukázky zajímavých fotografií z elektronového mikroskopu. Principy optiky a proces napařování předvedou naši výzkumníci z Centra TOPTEC. Centrum vyvíjí optické součásti slunečního koronografu METIS pro družici Solar Orbiter pro European Space Agency (ESA) a také celé optické soustavy slunečního koronografu ASPIICS.

Součástí expozice bude také malá vakuová komora demonstrující princip nanášení tenkých vrstev ve vakuu a výrobu jednoduchých zrcadel pro optické účely.

Dále si budou moci návštěvníci vyzkoušet pokusy s lasery – demonstrace síly laseru a vizualizace proudění vzduchu.

Další vystavovatelé

Top