Nahrávám

Veletrh vědy: / Ústav pro českou literaturu AV ČR

Ústav pro českou literaturu AV ČR

Vězení a literatura let 1948–1989
Slyšeli jste už někdy o vězeňském samizdatu? Víte, jak vypadal moták? A dorozuměli byste se ve vězení? Kdo to byl bachař a co se dělo při filcunku? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete na stánku Ústavu pro českou literaturu AV ČR, který se změní v opravdovou vězeňskou celu, na jejíž zdi budete moci zanechat svůj vzkaz.
Vězeňská poezie Jana Zahradníčka, Motáky nezvěstnému Karla Pecky, Dopisy Olze Václava Havla či Magorovy labutí písně Ivana M. Jirouse a mnohá další díla obohatila českou literaturu, byť se jejich vznik váže na dlouholetou vězeňskou zkušenost jejich autorů v letech 1948–1989. Pojďte se s námi vrátit zpět v čase a vžít se do osudů politických vězňů v celách a pracovních táborech!
V doprovodných soutěžích a workshopech si třeba vyzkoušíte, jak probíhala oficiální a neoficiální korespondence s rodinou nebo jak a o čem se skládaly ve vězení básničky. V rámci veletrhu se také budete moci vydat po stopách jednoho z autorů vězeňské literatury…
Vizuálním symbolem stánku Ústavu pro českou literaturu se stala ilustrace z kolektivní básnické sbírky Přadénko z drátů. Napsali ji, ilustrovali a ve třech různých formátech tajně vydali věznění skauti v jáchymovském táboře Rovnost v roce 1950. Autorem kresby, která znázorňuje mukla v tehdejším táborovém mundúru (včetně jeho označení křížem), je František Falerski (Bonifác, též Bonny; 1927–1969; vězněn 10 let).

Workshopy na stánku

Veletržní bojovka
Vydejte se s námi po stopách tajně psané literatury v jednom pracovním táboře na počátku padesátých let! Odpovědi na záludné otázky hledejte u kolegů na stáncích spřátelených ústavů a institucí. Sledujte pozorně jednotlivé indicie, aby vám ukázaly cestu napříč veletrhem a zpátky k Ústavu pro českou literaturu AV ČR, kde najdete o hledaném autorovi vězeňské literatury další informace a pro úspěšné řešitele i drobné ceny.
Probíhá po celou dobu Veletrhu vědy, možnost zapojit se kdykoliv, určeno pro všechny věkové kategorie.

Kurz vězeňské kresby
Jak to vypadá ve vězení nebo v táboře? To mi nikdo neuvěří, pokusím se to tajně nakreslit, abych to jednou mohl ostatním ukázat.
Probíhá po celou dobu Veletrhu vědy, možnost zapojit se kdykoliv, určeno pro všechny věkové kategorie, ale zvláště pro nejmenší návštěvníky.

Workshop 01: Kurz vězeňské korespondence
věková kategorie: 13–18 let (druhý stupeň ZŠ a gymnázia)
termíny: čtvrtek 13:00–13:30, pátek 13:45–14:15
Napsat oficiální dopis z vězení zvláště na počátku padesátých let minulého století nebylo jen tak. Seznámíme vás s pravidly a zásadami oficiální korespondence ve vězeních a pracovních táborech z doby komunismu a podíváme se na některé její ukázky. Především si však vyzkoušíte jeden takový dopis sami napsat a zjistíte, jestli by prošel nelítostnou cenzorskou kontrolou. Nakonec vám ukážeme, jak bylo možné na cenzory vyzrát, a sice pokusit se do textu zašifrovat skrytou zprávu nebo dokonce poslat domů tajný dopis – neboli „moták“. Co k jeho napsání potřebujete a jak ho propašujete ven? Dozvíte se jedině v našem unikátním kurzu vězeňské korespondence!

Workshop 02: Kurz vězeňské poezie
věková kategorie: 7–12 let
termíny: čtvrtek 10:30–11:00, pátek 13:00–13:30
Ve vězeňské cele je těžké vyplnit čas. Ale občas se i na vězně usmálo štěstí v podobě malého kousku papíru a obyčejné tužky. To pak neváhali a ve verších zachytili svůj výhled z okna cely, své pocity a zážitky – někdy veselé a někdy smutné. Povíme vám, proč mnoho politických vězňů ve vězeních a táborech skládalo a psalo poezii, přečteme si z ní konkrétní úryvky a pak si společně vyzkoušíme podobnou báseň napsat. Zvládnete to? Co v ní popíšete a komu ji věnujete?

Další vystavovatelé

Top