Nahrávám

Veletrh vědy: / Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR

Prezentace oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů:
Můžeme díky zvířatům nahradit nemocnou lidskou kost? Co užitečného dokážeme zjistit a získat z kostí? Co je kolagen a jaký má význam pro fungování lidského těla?
Praktické ukázky přípravy nanokompozitních materiálů a zpracování jejich složek využitelných pro náhrady kostní tkáně. Princip a názorná demonstrace využití různých způsobů zvlákňování při přípravě polymerních vláken tisíckrát tenčích než lidský vlas. Ukázky přírodních a syntetických kompozitních materiálů pro použití v medicíně a technických, tepelně odolných kompozitů.

Prezentace oddělení neotektoniky a termochronologie:
Můžeme zjistit, zda naše území bylo postiženo v geologické minulosti velkými zemětřeseními? Mohou se tyto události u nás opakovat i v budoucnosti?
Analýza tektonických struktur a dokladů zemětřesení v geologickém záznamu. Praktická ukázka – miniatura terénního výzkumu prehistorických zemětřesení. Návštěvníci, zejména děti, budou mít možnost vyzkoušet si objevování struktur pod zemským povrchem při bagrování.

Prezentace oddělení inženýrské geologie
Puzzle a pexeso z fotek sesuvů a škod, které způsobují. Vytvoř si sesuv snadno a rychle – zásady prevence vzniku sesuvů – rozstříhaný obrázek, kde bude možné přikládat a kombinovat různé procesy, které vedou ke vzniku sesuvů: podkopání svahu, přitížení horní části svahu, prameny na svahu, zástavba. Proč po sobě skály „kloužou“? Zjisti, kdy po sobě sjedou dva kameny jako po skluzavce a kdy zase na sobě drží jak přibité.

Země, skály i půda nejsou živé, ale přesto se hýbou a někdy tak rychle, že by před nimi neutekl, ani ten nejlepší atlet. Proč tomu tak je a jak poznat místa, kde se země pohnula? To vše vám vysvětlíme. Navíc vám umožníme si sestavit svůj vlastní sesuv nebo si zahrát počítačovou hru, kde v hlavní roli nejsou nejmodernější zbraně nebo tajemná kouzla, ale sesuvy a zemětřesení.

Další vystavovatelé

Top