Obsazeno. Nevadí. Na Veletrhu vědy se rozhodně nudit nebudete!
Navštivte některé ze stovky interaktivních expozic a potkejte se s vědci a vědkyněmi z odborných pracovišť Akademie věd ČR, vědeckých institucí, vysokých škol nebo s experty z vědeckých firem.
Navštivte stánek ZOO Praha a vyzkoušejte jejich program na odbourávání fobií. V režii vědců a vědkyň Ústavu anorganické chemie AV ČR si můžete zahrát únikovou hru Staňte se tajným agentem. Pod vedením expertů Biotechnologického ústavu AV ČR můžete zkoumat spermie různých druhů savců nebo si klidně přineste vlastní vzorek hornin a zkuste určit jeho původ s pracovníky Geologického ústavu AV ČR.
Více v přehledu expozic: https://www.veletrhvedy.cz/cs/expozice/
Astronomické technologie
Obrázky vesmírných objektů a zprávy o nových objevech vždy přitáhnou velkou pozornost, stavba dalekohledů a družic pro výzkum vesmíru ovšem stojí nemalé peníze. Přináší nám studium nebeských dějů kromě barevných fotek i nějaký ryze praktický užitek? Odpověď možná překvapí – s původně astronomickými technologiemi se setkáváme doslova každý den a mnohdy si ani neuvědomujeme, že za ně vděčíme právě astronomii. Třeba máte něco astronomického dokonce v kapse.
Strhujícím představením vás provede Mgr. Michal Bursa, Ph.D. z Astronomického ústavu Akademie věd. Mgr. Michal Bursa, Ph.D. je ředitelem Astronomického ústavu AV ČR. Svou kariéru hvězdáře započal příznačně na pražském Keplerově gymnáziu, pojmenovaném po slavném astronomovi a matematikovi rudolfinské Prahy, a také jako studentský průvodce na blízké petřínské hvězdárně. Po gymnáziu Michal Bursa vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy.
Doba trvání: 45 minut
Vhodné pro 2. stupeň ZŠ a SŠ.
Termín: 9. června 2023 od 10:30