Na Expu 2020 v Dubaji představili vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR velký potenciál mikroskopických řas. Nechali vytvořit umělecké dílo, které otevírá návštěvníkům dveře k jejich výzkumu. Vznikl tak jedinečný samostatný stálý exponát Akademie věd ČR v Českém pavilonu, umělecky ztvárněný model fotobioreaktoru, nazvaný Alga Oasis.
Fotobioreaktor je zařízení, které za přítomnosti vody, živin, vzduchu a světla umožňuje pěstovat mikroorganismy. Nejčastěji jde o řasy, jejichž výzkumu se mimo jiné, vědci v Mikrobiologickém ústavu věnují. Vznikl tak nápad představit tento proces veřejnosti v umělecky ztvárněné podobě. Návrh dobře zapadl do konceptu českého pavilonu „Connecting minds, building the future“.

Součástí exponátu jsou edukativní webové stránky www.algaosis.com , které si lze po načtení QR kódu prohlédnout na osobních zařízeních připojených na internet. Úvodní animace vás provede světem řas a fotosyntézy, další pak objasní jejich principy.

Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR (www.mbu.cas.cz) je největší vědecké pracoviště v České republice zaměřené na fyziologii, buněčnou a molekulární biologii a ekologii různých mikroorganizmů.
Ukážeme tedy i svět mikroorganizmů.
- Dozvíte se, co všechno jsou houby, v čem jsou škodlivé nebo naopak v čem jsou lidem prospěšné. Pojem houby nezahrnuje jen ty, co sbíráme v lese, většina druhového bohatství je mezi mikroskopickými houbami, jako jsou plísně a kvasinky. Velký zájem zasluhují houby s významem pro biotechnologie, které produkují dosud neznámé produkty látkové přeměny.
- Uvidíte, jaké postupy se používají při hledání mikroplastů a z čeho se mikroplasty uvolňují. Na rozdíl od ohryzku nebo banánové slupky se plastové odpadky v přírodě nerozloží, ale rozpadnou se na malé částice zvané mikroplasty. Velké kusy plastového odpadu spatříme pouhým okem velmi jednoduše, ale jak se to dělá, když se chcete podívat blíže na mikroplasty?
- Víte, že i molekula má svou hmotnost a že molekulová hmotnost je důležitá vlastnost každé chemické sloučeniny? K jejímu určení slouží velmi přesné molekulární váhy – hmotnostní spektrometry. Používají se k ověření kvality potravin, k odhalování výbušnin, ale také k detailnímu zkoumání molekul v krvi a studiu jejich struktury. Ukážeme, jak se hmotnostní spektrometr používá.
