Ústav anorganické chemie AV ČR

Ústav anorganické chemie AV ČR, v.v.i., si pro svou premiéru na Veletrhu vědy zvolil jako ústřední téma „Klastrové molekuly a jejich interakci se světlem“. Významná část prezentace bude věnována především boranovým sloučeninám, jejichž výzkum v ÚACH loni oslavil šedesátileté výročí. K vidění bude obří boranová molekula, v níž budou umístěny laboratoře (dílničky) pro nejmenší návštěvníky, kteří si zde mohou sestrojit molekuly z bonbónů nebo namíchat vlastní sliz. Pro mladé návštěvníky od 14 let a/nebo rodinné týmy je připravena originální zábavně vzdělávací úniková hra „Přísně tajný výzkum“, která čerpá z historie i současnosti výzkumu boranových sloučenin. Animovaná videa, modely molekul i naši odborníci ve stánku přiblíží návštěvníkům pestrý svět klastrových sloučenin a jejich možné využití v medicíně, elektronice a moderních technologiích. Na borce, kteří se své znalosti otestují v kvízu, se možná usměje štěstí při některém z losování. Vylosovaní výherci znalostního kvízu se vypraví prozkoumat klastrové molekuly do virtuální reality – „Boranový boj s meteority“ čeká na své superhrdiny, tedy SuperBORce!

Chemická únikovka

„Přísně tajný výzkum“ je název zcela nové zábavně vzdělávací aktivity, kterou pro širokou veřejnost vyvinuli a otestovali vědci z Ústavu anorganické chemie AV ČR, v.v.i., který sídlí v Řeži nedaleko Prahy. Pojetí je inspirováno populárními únikovými hrami, zatímco obsah čerpá z historie i současnosti výzkumu v ústavu. Hra zavádí účastníky do roku 1961, kdy byla v Řeži založena Laboratoř anorganických syntéz, předchůdkyně dnešního Ústavu anorganické chemie. Je to doba velkého vesmírného závodu mezi Západem a Východem a v nově vzniklé Laboratoři probíhá utajovaný výzkum nových sloučenin, které by mohly být využity při dobývání vesmíru. Přijďte se dovědět víc! Staňte se na chvíli tajnými agenty a pokuste se získat vzorec a návod na přípravu tajné sloučeniny! Hra o čas začíná!

Hra je určena pro 4-6 členné týmy zejména z řad mládeže od 14 let anebo rodinné týmy. Minimální doporučený věk je 10 let. Hra bude mít premiéru na Veletrhu vědy v červnu 2022.

 

Zpět na výpis
Hlavní mediální partner

Kontakt

Kontakt pro firmy, univerzity a science centra

Nikol Láryšová
larysova@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 852
mob.: +420 776 856 978

Kontakt pro pracoviště AV ČR

Marta Dlouhá
dlouha@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 853
mob.: +420 731 426 970

Kontakt pro školy

rezervace@veletrhvedy.cz
mob.: +420 777 312 521

Kontakt pro média

Michaela Váňová
vanova@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 854

Informace o zpracování Vašich osobních údajů z Veletrhu vědy

Základní informace

OTEVÍRACÍ DOBA 10:00 – 18:00
VSTUPNÉ ZDARMA

JAK SE NA VELETRH DOSTANETE?