Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR i letos ukáže svůj model klimatického větrného tunelu, jehož předloha stojí v Centru Telč. Na částečně funkčním modelu lze demonstrovat, na jakém principu tunel funguje, jak se v něm měří zatížení budov a konstrukcí větrem, deštěm, sněhem apod., jak se v něm vytváří co nejrealističtější klimatické podmínky a jaká jsou případná úskalí.

V rámci naší dynamické sekce představíme model (resp. 3 modely) mrakodrapu Tchaj-pej 101 sloužící pro demonstraci účinků různých druhů pasivních tlumících zařízení, které mají za úkol zmírnit nežádoucí vibrace výškových budov. Názorně si ukážeme, jak účinné mohou být různé druhy tlumičů a vysvětlíme si proč.

Na ÚTAM AV ČR se zabýváme také biomechanikou, což je jeden z velmi perspektivních výzkumných oborů v posledních letech.  Na demonstrátoru 4D CT principu ukážeme, jak funguje výpočetní tomograf vlastní konstrukce sloužící pro zobrazovaní vnitřní struktury objektů v oblasti medicíny, výzkumu a průmyslu. Vysvětlíme si, jak spojení CT a mechanických testů umožňuje detailní sledování deformačních procesů uvnitř materiálů se složitou vnitřní strukturou. Kromě toho návštěvníkům ukážeme i skutečné kompaktní zatěžovaní zařízení pro μXCT skenery, které naši vědci používají při reálných zkouškách.

Jak uchovat informace o architektonicky cenných budovách z 20. století, které jsou často necitlivě přestavovány nebo musí ustoupit novější zástavbě? Ukážeme vám počítačové 3D modely vybraných budov (Transgas, Hotel Intercontinental a další) vytvořené pomocí technologie BIM (z anglického ‚Building Information Modeling‘ = informační modelování budovy). Ta mimo jiné umožňuje vytvořit a spravovat databázi informací o budově během celého jejího života.

 

Zpět na výpis
Hlavní mediální partner

Kontakt

Kontakt pro firmy, univerzity a science centra

Nikol Láryšová
larysova@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 852
mob.: +420 776 856 978

Kontakt pro pracoviště AV ČR

Marta Dlouhá
dlouha@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 853
mob.: +420 731 426 970

Kontakt pro školy

rezervace@veletrhvedy.cz
mob.: +420 777 312 521

Kontakt pro média

Michaela Váňová
vanova@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 854

Informace o zpracování Vašich osobních údajů z Veletrhu vědy

Základní informace

OTEVÍRACÍ DOBA 10:00 – 18:00
VSTUPNÉ ZDARMA

JAK SE NA VELETRH DOSTANETE?