Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR i letos ukáže svůj model klimatického větrného tunelu, jehož předloha stojí v Centru Telč. Na částečně funkčním modelu lze demonstrovat, na jakém principu tunel funguje, jak se v něm měří zatížení budov a konstrukcí větrem, deštěm, sněhem apod., jak se v něm vytváří co nejrealističtější klimatické podmínky a jaká jsou případná úskalí.
V rámci naší dynamické sekce představíme model (resp. 3 modely) mrakodrapu Tchaj-pej 101 sloužící pro demonstraci účinků různých druhů pasivních tlumících zařízení, které mají za úkol zmírnit nežádoucí vibrace výškových budov. Názorně si ukážeme, jak účinné mohou být různé druhy tlumičů a vysvětlíme si proč.
Na ÚTAM AV ČR se zabýváme také biomechanikou, což je jeden z velmi perspektivních výzkumných oborů v posledních letech. Na demonstrátoru 4D CT principu ukážeme, jak funguje výpočetní tomograf vlastní konstrukce sloužící pro zobrazovaní vnitřní struktury objektů v oblasti medicíny, výzkumu a průmyslu. Vysvětlíme si, jak spojení CT a mechanických testů umožňuje detailní sledování deformačních procesů uvnitř materiálů se složitou vnitřní strukturou. Kromě toho návštěvníkům ukážeme i skutečné kompaktní zatěžovaní zařízení pro μXCT skenery, které naši vědci používají při reálných zkouškách.
Jak uchovat informace o architektonicky cenných budovách z 20. století, které jsou často necitlivě přestavovány nebo musí ustoupit novější zástavbě? Ukážeme vám počítačové 3D modely vybraných budov (Transgas, Hotel Intercontinental a další) vytvořené pomocí technologie BIM (z anglického ‚Building Information Modeling‘ = informační modelování budovy). Ta mimo jiné umožňuje vytvořit a spravovat databázi informací o budově během celého jejího života.
