Dynamická planeta Země

05. 05. 2023

Dynamika naší planety je v rámci sluneční soustavy zcela unikátní. Vědci z Geofyzikálního ústavu, Ústavu fyziky atmosféry a Geologického ústavu spojili síly a představí fascinující procesy probíhající uvnitř Země, na jejím povrchu i v atmosférickém obalu.

A začneme u tornáda – jejich výskyt je náhlý a předpověď není možná. Co potřebuje atmosféra, aby vzniklo tornádo? Na to si můžeme společně odpovědět…

Městské prostředí v létě – znáte to, teplota stoupá a horko na vás dýchá snad odevšad. Jak se mění teplotní podmínky v závislosti na okolním prostředí, si ukážeme na údajích z termokamery a biometeorologického senzoru.

Polární záře! Nemusíte cestovat daleko na sever nebo na jih. V experimentu Planeterrella umožníme každému ji na vlastní oči spatřit a pochopit její princip. Původní experiment sestavil norský vědec Kristian Birkeland (1867 - 1917) ve snaze vysvětlit, proč byly polární záře pozorovány především v oblastech okolo magnetických pólů Země.

Pro děti i dospělé – chcete se stát tvůrci světů a experimentovat s různými scenériemi a podmínkami – od pohoří až po údolí s řekou?! Sandbox je interaktivní pískoviště vybavené projekčním zařízením a 3D senzory, které umožňují vytvářet vlastní krajinu v písku a sledovat, jak se na ni promítají simulované efekty v reálném čase.

Připravte se na nálož informací o vzniku zemětřesení a šíření seismických vln. Zemětřesení mohou být ničivá, jako to v Turecku. Seismická aktivita ale může být i mnohem slabší, příkladem jsou tzv. zemětřesné roje u nás na západě Čech. 

Zemské teplo a vřídla, kde se bere a co přináší na povrch.

Dynamická planeta Země-01

Dynamická planeta Země-01

Dynamická planeta Země-02

Dynamická planeta Země-02

Dynamická planeta Země-03

Dynamická planeta Země-03

Dynamická planeta Země-04

Dynamická planeta Země-04

Dynamická planeta Země-05

Dynamická planeta Země-05

Dynamická planeta Země-06

Dynamická planeta Země-06


Zpět na výpis