ELI Beamlines je uživatelské laserové centrum zaměřené na základní výzkum, které se nachází v Dolních Břežanech nedaleko Prahy. Centrum disponuje čtyřmi ultra-intenzivními laserovými systémy, které pracují ve vzájemné součinnosti a díky svým vysokým špičkovým výkonům otevírají vědcům z celého světa prostor provádět zcela nové typy experimentů. Tyto lasery nám například umožňují zkoumat, jak se hmota chová za extrémních podmínek, “fotografovat” průběh velice rychlých fyzikálních a chemických procesů, simulovat prostředí panující uvnitř velkých planet přímo v laboratoři nebo urychlovat elementární částice bez nutnosti stavět obrovské urychlovače. ELI Beamlines také představuje významnou platformu pro výchovu nové generace vědeckých talentů.
Centrum bylo do roku 2022 součástí Fyzikálního ústavu AV ČR (dále FZU). Od 1. 1. 2023 se dle strategického plánu osamostatnilo a přešlo ze struktury FZU do mezinárodního výzkumného konsorcia The Extreme Light Infrastructure ERIC (ELI ERIC). FZU AV ČR a ELI ERIC zůstávají strategickými partnery.
Aktivity na našem stánku:
- LASER. Slovo skloňované v dnešní společnosti téměř na každém kroku. Víte ale, co zkratka „LASER“ vlastně znamená a kdy se poprvé objevila? A jak laser funguje? Představíme laser jako jedinečný zdroj světla a energie s vlastnostmi, které žádná jiná technologie nenabízí.
- Přiblížíme vám svět nejmodernějších laserových technologií s vysokým špičkovým výkonem a jejich využití nejen v současné vědě a výzkumu.
- Prostřednictvím 3D modelů, virtuální i augmentované reality se přenesete do nitra konkrétních laserových experimentů i do laboratoří výzkumného centra ELI Beamlines – vezmeme vás až k srdci jednoho z nejintenzivnějších laserů světa L4–Aton!
- Vžijete se do role našich vědců. Na optickém stole se pokusíte zaměřit laserový svazek do terče pomocí reálných součástek z laserové laboratoře.
- Prozkoumáte principy Rutherfordova rozptylu v praktickém experimentu. Ten vám pomůže lépe porozumět tomu, jak s využitím laserů na ELI zkoumáme strukturu neznámých materiálů a jejich chování.
- Zaměříme se i na velmi aktuální a důležité téma – laserovou bezpečnost. Lasery se staly zcela běžnou součástí našeho každodenního života. Jakkoli jsou ale užitečné a nápomocné, mohou být zároveň i velmi nebezpečné, a to nejen pro naše oči. Jak se chránit před specifickým rizikem používání laserů? A jak (ne)bezpečná jsou ve skutečnosti laserová ukazovátka, která má řada z nás doma?
TIP: OVĚŘÍME BEZPEČNOST VAŠICH LASEROVÝCH UKAZOVÁTEK. Pokud vlastníte laserové ukazovátko, využijte příležitosti a přineste si ho s sebou. Na našem stánku společně přeměříme jeho výkon a vyhodnotíme, zda je vhodné např. pro vaše děti nebo domácí mazlíčky.
A malí i velcí návštěvníci si na vlastní oči hravou formou vyzkouší, jak vnímají svět naši vědci skrze ochranné laserové brýle.
- Seznámíte vás s konkrétními spektroskopickými metodami, které aplikujeme v našem laserovém výzkumu. Prohlédnete si sestavu pro absorpční spektroskopii, pomocí které proměřujeme optické filtry, a stanovujeme tak jejich účinnost při „čištění“optického spektra paprsků od nežádoucích vlnových délek; nebo ověřujeme ochranný faktor některých laserových brýlí.
TIP: Ať už bude slunečno, anebo pod mrakem, přibalte si na Veletrh vědy svoje sluneční brýle.😊 S VYUŽITÍM SPEKTROSKOPIE OTESTUJEME, ZDA VAŠE SLUNEČNÍ BRÝLE SKUTEČNĚ CHRÁNÍ VAŠE OČI A BLOKUJÍ NEBEZPEČNÉ UV ZÁŘENÍ. A “posvítit” si můžeme i na brýle s filtrem modrého světla, které je vyzařováno z obrazovek monitorů nebo mobilních telefonů.