ELI Beamlines – Extreme Light Infrastructure ERIC

27. 04. 2023

Co je to vlastně LASER? Jak můžeme díky laserům napodobit dramatické podmínky panující ve vesmíru? Dosáhne laserový paprsek ze Země až na Měsíc? Jak (ne)bezpečná jsou ve skutečnosti laserová ukazovátka? A je možné sestrojit opravdový světelný meč? Přijďte na náš stánek získat odpovědi na vše, co vás zajímá ohledně laserů i vědecké mise laserového centra ELI Beamlines. 

  • Přiblížíme vám svět ultra-intenzivních laserových technologií a jejich využití v současné vědě a výzkumu.
  • Prostřednictvím 3D modelů, virtuální i augmentované reality se přenesete do laboratoří ELI a do nitra našich laserových experimentů. Vezmeme vás až k srdci jednoho z nejintenzivnějších laserů světa L4-Aton!
  • Dozvíte se vše podstatné o laserové bezpečnosti; a ověříme bezpečnost vašich laserových ukazovátek. Přineste si svoje laserové ukazovátko, společně přeměříme jeho výkon a vyhodnotíme, zda je vhodné např. pro vaše děti nebo domácí mazlíčky.
  • Na chvíli se proměníte se ve skutečné vědce – na optickém stole si vyzkoušíte nastavování laserového svazku pomocí reálných součástek z laserové laboratoře.
    A nebude chybět ani strategická hra - pro přemýšlivé návštěvníky máme tentokrát připravené „laserové šachy“, které kombinují schopnost prostorového myšlení s high-tech zábavou.

Laserové centrum ELI Beamlines bylo do roku 2022 součástí Fyzikálního ústavu AV ČR. Od 1. 1. 2023 se dle plánu osamostatnilo a přešlo ze struktury FZU do mezinárodního výzkumného konsorcia ELI ERIC – The Extreme Light Infrastructure ERIC.
FZU AV ČR a ELI ERIC zůstávají strategickými partnery.


Zpět na výpis