Knihovna AV ČR - E-ilustrace, Ilustory a EODOPEN 

06. 04. 2023

CO JSME SI PRO VÁS PŘIPRAVILI?

E-ilustrace 

Knihovna Akademie věd ČR na svém stánku představí online databázi e-ilustrace určenou ke studiu české knižní ilustrace raného novověku. Databáze, která obsahuje přes 6000 ilustrací z téměř 400 knih vydaných tiskem do roku 1570, využívá současné digitální nástroje a nabízí nové možnosti výzkumu v oblasti vizuální kultury. Databáze je určená primárně badatelům. Dosud málo známý obrazový materiál je ale přístupný také širší veřejnosti. Návštěvníci budou mít možnost zúčastnit se soutěže, která jim tuto databázi přiblíží.

Ilustory 

Již páty ročník úspěšné literární soutěže Knihovna AV ČR letos opět vypisuje soutěž o nejlepší povídku sepsanou podle daného motivu, které se může zúčastnit opravdu každý. Hlavní myšlenkou soutěže je popularizace knihovědné práce a ilustrací, které se ukrývají v historickém fondu knihovny. V souladu s hlavním mottem soutěže „My máme ilustraci, vy máte příběh“ se může každý účastník nechat volně inspirovat soutěžní ilustrací pro daný ročník a napsat povídku zcela podle své fantazie. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií podle věku autorů – do 15 let (děti) a od 15 let výše (dospělí).

EODOPEN 

Knihovna AV ČR se zapojila do evropského projektu EODOPEN – eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens, který si klade za cíl zpřístupnit publikace z 20. a 21. století v digitální podobě pro širokou veřejnost. Již digitalizované knihy jsou volně dostupné v Digitální knihovně AV ČR ve sbírce EODOPEN a sbírka je postupně rozšiřována. Ve stánku bude odprezentován výběr ilustrovaných knih zdigitalizovaných díky projektu EODOPEN. Budeme se na těšit na Vaši návštěvu v našem ilustrovaném stánku.

 


Zpět na výpis