Ústav analytické chemie AV ČR

06. 04. 2023

Ústav analytické chemie AV ČR, v. v. i. se zaměřuje na využití analytické chemie v nejrůznějších oblastech vědy a techniky, včetně medicíny, ochrany životního prostředí, výroby potravin a vysoce čistých materiálů. Specifickou částí našeho výzkumu jsou separační metody využívající jako hnací síly separace elektrického pole, sorpce, proudění tekutin, silového pole, chemických reakcí a jejich kombinací. Spektroskopická oblast výzkumu zahrnuje hmotnostní spektrometrii, atomovou spektroskopii a vývoj optických spektroskopických technik a jejich použití v separačních metodách a při analýze životního prostředí.

Na Oddělení stopové prvkové analýzy vyvíjíme metody, které jsou následně uplatnitelné v oblasti biomedicínských a toxikologických analýz i při monitoringu stavu životního prostředí. Ke stanovení stopových množství prvků používáme spektrometrické detektory. V současné době se soustředíme na tzv. technologicky kritické prvky. Patří mezi ně např. Ge, Te, Ir, Pd, Pt, vyskytují se sice poměrně vzácně, ale zároveň jsou zásadně důležité pro použití v moderních technologiích. Jejich výskyt v přírodních vodách je v řádu nízkých jednotek ng L−1, což klade vysoké nároky na analytické metody použitelné pro jejich stanovení. Důsledkem jsou nedostatečně ustanovené hodnoty přirozeného výskytu, potřebné pro monitorování případného znečištění plynoucího z lidské činnosti.

Na stánku budou k vidění praktické ukázky a interaktivní experimenty přibližující veřejnosti spektroskopické i separační techniky.

  • separační techniky

Složení řady vzorků je natolik komplexní, že stanovované látky (analyty) je třeba před jejich detekcí oddělit (separovat), aby bylo dosaženo přesných a správných výsledků. K tomu se používají separační metody, např. chromatografie. Na našem stánku budete mít možnost si vyzkoušet chromatografii na papíře a tenké vrstvě – provedeme separaci rostlinných barviv i barviv obsažených ve fixech.

  • barvy plamene

Schopnosti některých solí kovů barvit plamen se dá využít různými způsoby – pro docílení barevného efektu v ohňostrojích i k důkazu/stanovení kovů tzv. plamenovou zkouškou. Dodáním energie v plamenu či chemickou reakcí v ohňostroji dochází k excitaci elektronů v atomech kovu do vyšších energetických stavů, při jejich přechodu zpět je přebytečná energie vyzářena ve formě fotonů (světla). Pokud je množství energie správné, je toto světlo a změna zabarvení postřehnutelné lidským okem. Naše přístroje, emisní spektrometry, fungují velmi podobně, jen jejich detektory jsou schopné registrovat světlo ve větším rozsahu vlnových délek a také o menších intenzitách než lidské oko.

  • fotoluminiscence

K fotoluminiscenci látek dochází po vybuzení jejich molekuly do excitovaného stavu pomocí elektromagnetického záření. Při následném návratu na původní energetickou úroveň dochází ke ztrátě části přijaté energie ve formě záření, hovoříme o fluorescenci či fosforescenci. Příklady fotoluminiscence rostlinných a biologických materiálů i některých potravin si názorně ukážeme.

  • stanovení rtuti

Jíte rád(a) ryby? Jste kuřák/kuřačka? Máte amalgámové zubní výplně? A jak to souvisí se rtutí? To vše Vám řekneme a také přímo na místě zjistíme obsah rtuti ve Vašich vlasech, poskytnete-li nám jejich malý vzorek. Vzorky vlasů lze analyzovat bez jakékoli předúpravy s využitím jednoúčelového analyzátoru rtuti AMA-254. Principielně se jedná o atomovou absorpční spektrometrii (AAS) s termooxidačním rozkladem vzorku během měření. Že to vypadá složitě? Výsledek známe do 5 minut od odebrání vzorku.

9wgo3ryl

9wgo3ryl

UIACH_foto na web VV_1

UIACH_foto na web VV_1

kh22v2cg

kh22v2cg


Zpět na výpis