Ústav chemických procesů AV ČR - Proč jsou bubliny v reaktorech důležité?

06. 04. 2023

Ústav chemických procesů AVČR, v.v.i. si pro Vás na Veletrh vědy připravil několik zajímavých aktivit. Budete moci zjistit, proč jsou bubliny v reaktorech důležité, že napomáhají při míchání kapaliny, při oddělování různých látek anebo jak vyživují mikroorganismy. Vyzkoušíte si, jak (ne)zamíchat různě velké částice a co způsobuje voda při zemětřesení.

Pak se dozvíte, že cukr není jenom bílý jed, ale že se jedná o klíčovou složku mnoha procesů v lidském těle. Cukry vázané na molekulární nosiče mohou dokonce pomoci léčit, tak se přijďte podívat, k čemu jsou dobré dendrimery.

K vidění bude i elektrolyzér, který využívá atmosferický oxid uhličitý a účinně jej redukuje na produkty využitelné v energetice nebo v chemickém průmyslu. Nový nanostrukturovaný katalyzátor na měděné elektrodě nabízí extrémní stabilitu a možnost ovlivnit složení produktů volbou podmínek elektrolýzy. Nakonec bude představena průtočná redoxní baterie, která pro ukládání energie využívá sloučeniny, extrahované z přírodních zdrojů.


Zpět na výpis