Kdo z našich vědců letos představí na stánku své bádání?
Volba padla na spektroskopiky a vědce zabývající se hmotnostní spektrometrií, kteří v posledních letech část svého výzkumu věnují astrochemii a ve spolupráci například s astronomy či experty z geofyzikálního výzkumu svým bádáním pomáhají nalézt odpovědi na otázky spojené s identifikací hmoty ve vesmíru, kterou dokážeme analyzovat a tím třeba odpovědět na otázku jejího původu. Rovněž se podílejí na vývoji přístrojů, které se do kosmu vydají provádět tento výzkum.
Vydáte se s námi na pouť za padajícími hvězdami - z laboratoře do stratosféry, ze stratosféry do vesmíru: Hyperspektrální kamery zkoumají záblesky kosmického deště! Přístroje HyperSpec slouží nejen k detekci a zaměření polohy meteorů, kosmického smetí i atmosférických jevů, ale spektrální data poskytují řadu cenných informací o jejich chemii a fyzice. Od pozemních a stratosférických pozorovacích systémů jsme se dostali k finálnímu zařízení určenému pro malé satelity. Zkoumáme tajemnou říši meteorů. Pomůžeme tím ochránit družice před vesmírným odpadem? Navštivte nás a dozvíte se, jak hyperspektrální kamery odhalují tajemství kosmického deště v detailech, které lidské oko nikdy nespatří!
Na stánek přivezeme modely některých našich vyvíjených zařízení a ukážeme, jak fungují a co na ně ve vesmíru čeká, např.:
- Model mise SLAVIA, který ukazuje, jak se zařízení HANKA a HyperSpec integrují do jedné kosmické mise;
- model HANKA představí unikátní přístroj, Hmotnostní ANalyzátor pro Kosmické Aplikace, takový mikroskop pro kosmos, který dokáže analyzovat složení mikrometeoritů s neuvěřitelnou přesností, a to přímo ve vesmíru. Díky ní budeme moci lépe monitorovat kosmické prostředí či hledat stopy života mimo Zemi;
- Model demonstrující pozorování meteorů ze země, ze stratosféry, z vesmíru;
- model hyperspektrální kamery;
- model stratosférického balonu určeného k pozorování meteorů;
- možná se nám podaří přivézt i robotické vozítko s modelem zařízení LILA, které kombinuje laserovou ablaci a hmotnostní spektrometrii;
- vzorky meteoritů, na které si můžete sáhnout (lunární, marťanské, asteroidální).
Další malé expozice, které se na stánku budou střídat, si připraví např. mladí vědci a studenti z biofyzikálního výzkumu, chemičtí výpočtáři či vývojáři nanomateriálů pro různé aplikace. Na připravených modelech budou vysvětlovat principy různých jevů, jež nás denně obklopují, kvůli nimž dobře fungují např. naše těla, ale většina z nás neví, jak a proč se to vlastně děje.
Protože jsme pracoviště, které se dlouhodobě a systematicky významnou měrou věnuje popularizaci vědy a vzdělává zájemce o přírodní vědy formou celoročních programů pro žáky ZŠ (včetně předškoláků MŠ), studenty SŠ a VŠ bude část stánku tradičně přeměněna na výukovou EDU minilaboratoř, kde si její návštěvníci v krátkých experimentech budou moci zažít některé naše chemické úlohy tzv. „na vlastní kůži“. Takže u nás se opět bude nejen diskutovat o výsledcích vědy a výzkumu, ale i experimentovat a soutěžit, např. o periodické tabulky, plakáty, buttony aj. ceny.
Zájemci o Ústav Heyrovského, kde se dělá skvělý výzkum a věda v oborech zastřešených fyzikální chemií, nás najdou na našich stránkách a sociálních sítích:
www.jh-inst.cas.cz - stránky Ústavu, kde je propojení na naše sociální sítě
www.heyrovsky.cz - stránky výstavy o J. Heyrovském (Příběh kapky)
www.3nastroje.cz - stránky vzdělávacího programu celoročně pracujícího se zájemci o přírodní vědy