Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR

06. 04. 2023

Ústav teoretické a aplikované mechaniky (ÚTAM) je historicky jedním z prvních technicky zaměřených ústavů. Náplní jeho činnosti je především výzkum v oblasti mechaniky stavebních konstrukcí a materiálů. S postupujícím rozvojem techniky a potřebou zkoumání materiálů na mikro-úrovni začali vědci v ÚTAM využívat k analýze moderní fyzikální metody, umožňující nahlédnout skutečně do nitra materiálů a poskytnout tak podklady pro návrhy směřující k jejich vyšší odolnosti.  Návštěvníci veletrhu mají možnost seznámit se s několik takovými metodami.

Výpočtová tomografie (CT) si v posledních dvaceti letech vybudovala nezastupitelné místo při zobrazovaní vnitřní struktury objektů nejen v oblasti medicíny, ale též ve výzkumu a průmyslu. Spojení CT a mechanických testů umožňuje detailní sledování deformačních procesů uvnitř materiálů se složitou vnitřní strukturou. Zveme Vás na ukázku principu CT snímkování a laboratorních zařízení vlastní konstrukce a jejich využití v biomechanice a materiálovém výzkumu.

Nahlédnout do skryté mikrostruktury stavebních materiálů nám vedle CT umožňují také mikroskopy. Díky nim spatříme pouhým okem neviditelné detaily a tvary, na jejichž základě můžeme například určit, z jakého materiálu byl před staletími postaven nějaký hrad nebo jakým způsobem se v minulosti připravovaly malty. Pojďte s námi nahlédnout do mikrosvěta stavebních hmot – možná zjistíte, že beton vůbec není jen fádně šedý! Ukážeme vám, jak se tyto materiály získávají a jakým způsobem je zkoumáme. Nezůstane jen u slov – přímo na místě dostanete příležitost pomoci nám s identifikací neznámých stavebních materiálů.


Zpět na výpis
Hlavní mediální partner

Kontakt

Kontakt pro firmy, univerzity a science centra

Martina Šustová
sustova@ssc.cas.cz
mob.: +420 603 500 731

Kontakt pro pracoviště AV ČR

Marta Dlouhá
dlouha@ssc.cas.cz
tel.: +420 221 403 853
mob.: +420 731 426 970

Kontakt pro školy

rezervace@veletrhvedy.cz
mob.: +420 777 312 521

Kontakt pro média

Mgr. Markéta Kinská
kinska@ssc.cas.cz
mob.: +420 731 044 419

Informace o zpracování Vašich osobních údajů z Veletrhu vědy

Základní informace

OTEVÍRACÍ DOBA 10:00–18:00

VSTUP ZDARMA


JAK SE NA VELETRH DOSTANETE?