Výstava Barvy života na Veletrhu vědy (Národní ústav duševního zdraví)

06. 04. 2023

Výstava „Barvy života“ iniciativy NA ROVINU přináší formou fotografií a reálných příběhů poselství, že život se zkušeností s duševním onemocněním není černobílý, i když v krizi se jako černobílý může zdát. Mnoho lidí mezi námi žije s touto zkušeností bohaté životy plné barev a radosti, stejně jako lidé bez této zkušenosti. Jedno mají společné: dali sami sobě šanci, dali šanci barvám ve svém životě.

Možná jste si také mysleli, že duševní krize či nemoc udělá život úplně šedivým. Možná s tím máte zkušenost. Zveme vás, abyste se dozvěděli víc s Věrkou, Arianou, Jindrou, Kamilem, Pepou, Jarkou, Veronikou a Honzou. Výstava naráží na stereotypní vnímání duševního zdraví, ve kterém by klasicky existovaly jen dvě polohy: buď zdraví, nebo nemoc. Duševní zdraví je však spíše pestré kontinuum prožitků, které se dynamicky mění v rámci celého života, životních období, někdy i v rámci jednoho dne.

V rámci iniciativy NA ROVINU výstavu „Barvy života“ v r. 2022 připravila psycholožka a specialistka destigmatizace v NUDZ Tereza Blažejovská, fotografie nafotil a editoval fotograf David Těšínský. Hlavní principy NA ROVINU říkají, že mluvit na rovinu o duševním zdraví není ostuda, ale nutnost; že mít rovné šance se zdravými lidmi je právo; že duševní zdraví patří na stejnou rovinu jako to fyzické; a že profesionálové i lidé s duševním onemocněním si jsou rovni. NUDZ je moderní.

WEBOVÉ STRÁNKY VYSTAVOVATELE

WEBOVÉ STRÁNKY NAROVINU

 

DSC09147

DSC09147

DSC09174

DSC09174

DSC09204

DSC09204

DSC09214

DSC09214

DSC09218

DSC09218


Zpět na výpis