Kdo by nechtěl být na chvíli vědcem, ponořit se do experimentů, archivů nebo do fascinujícího světa rostlin či kriminalistiky? V areálu PVA Expo Praha je možné za tři dny stihnout téměř vše.
„Devátý ročník největší vědecké události roku – Veletrhu vědy – pokrývá opravdu všemožné obory, od humanitních přes přírodovědné až po technické a slibuje nezapomenutelné zážitky pro všechny nadšence vědy, dospělé i děti,“ říká Petr Borovský ze Střediska společných činností AV ČR, které festival organizuje.
Na ploše okolo 8200 m² svůj výzkum představí nejen pracoviště Akademie věd ČR, ale i další instituce, univerzity nebo science centra z celé ČR.
Po celou dobu je možné navštívit například vesmírné městečko. V nafukovacím planetáriu si můžou lidé za pomoci virtuální reality zkusit, jaké to je na Měsíci nebo jakému přetížení čelí astronauti. V městečku vědci také přiblíží projekt Bolidozor, který se zaměřuje na sledování meteorů pomocí odrazu radiových signálů.
Zemětřesení i Masaryk v pohybu
Geofyzikální ústav AV ČR zájemcům umožní vytvořit si své vlastní zemětřesení. Na seizmickém vibračním stole si můžou postavit vlastní budovu a pozorovat, zda odolá zemětřesným vlnám či nikoli. Kolegové z Biologického centra zase návštěvníky přesvědčí, že i když rostliny nechodí, neskáčou ani nelétají, jejich život je plný pohybu.
V pohybu byl také T. G. Masaryk – projel Evropu, Asii a USA ze západu na východ. Prostřednictvím cest ho představí expozice Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Bude také možné nahlédnout do forenzní laboratoře Kriminalistického ústavu Policie ČR a zjistit, jak věda pomáhá v boji proti zločinu. Chybět nebudou ani chemické pokusy, boranové lasery, odhalování padělků uměleckých děl a mnohé další zajímavosti.
Multimediální sál nabídne science show i odborné diskuse
Každý rok se v multimediálním Keplerově sále odehraje několik science show, přednášek a diskusí, na které je však potřeba se předem registrovat. Při přednáškách se posluchači například dozvědí, jestli je pero mocnější meče, jak se zrodila legenda o Drákulovi či o tom, jak nesprávně bývají zpracovány fyzikální jevy ve filmech.
Lidé se můžou zapojit do diskusí s vědci o umělé inteligenci, objevování vesmíru nebo o druhé světové válce, od jejíhož konce letos uplynulo 80 let.
Science Point – menší stage, větší poklad
Součástí festivalu je opět menší pódium nazvané Science Point, které návštěvníky zaujmou kratšími zábavnými přednáškami. Čtvrtek patří astronomii, mluvit se bude třeba o prvním ZERO-G letu v ČR nebo o černých dírách jako vesmírných laboratořích. V pátek se lidé můžou těšit na příběhy skal, které (ne)ustojí čas, i na „Vědu na houby“. V sobotu přijde na přetřes téma umělé inteligence a dojde třeba i na odpověď na otázku, proč je pro robota složitější otevřít dveře než udělat salto. Probírat se bude též etika vojenských robotů.
Mluvit s vědci
Ve všech expozicích můžou lidé nejen získávat nové informace, ale také přímo mluvit s vědci o tom, co je zajímá. Na Veletrhu vědy si každý bude moci vyzkoušet vědu na vlastní kůži, zjistit, co všechno do lidských životů přináší, v čem může pomoci a jak také jí můžou pomoci i sami nevědci.