Expozice pro menší děti? Sopka z droždí, stavba molekuly nebo chemické workshopy

19. 05. 2022

Veletrh vědy si klade za cíl přibližovat poznání opravdu všem. Naši vystavovatelé samozřejmě nabízejí informace odborného charakteru, ale stejně tak dobře umí zabavit zvídavé dítě. Vybrané expozice jsou na mladé vědátory přímo zaměřeny, a proto byste je neměli minout.

Model molekuly boranového klastru

Expozici Ústavu anorganické chemie poznáte už z dálky. Tento stánek je vystavěn do tvaru boranové molekuly. A přesně s tou mohou děti také odejít, když si jí pod odborným vědeckým dohledem na stánku sestaví. (viz foto) Kromě toho vám vědci vysvětlí, jaký je rozdíl mezi živou a neživou přírodou, a za odměnu dětem dokonce dovolí, aby si zkusily vyrobit vlastní „sliz“.  Aktivita je vhodná pro děti od 3 let.

280660299_7753879961296365_8302555554738825902_n-1024x574

Chemické workshopy

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského každý den nabídne několik hodinových workshopů. V rámci své expozice si vědci pro děti připravili didaktickou laboratoř, ve které si mohou zájemci o chemii trochu zaexperimentovat.

Workshopy probíhají po celý den a kapacita jednoho workshopu je 12 dětí. Pro účast na workshopu je potřeba se na stánku stavit předem pro registrační kartičku. Děti si na stanovištích vyzkouší například měřit pH u kyselin a zásad. Aktivita je vhodná pro děti od 8 let.

Opravdová podívaná

Česká science centra si nejen pro nejmladší návštěvníky připravila pokusy s cukrovou duhou, sopku z droždí nebo barevné přeměny všeho druhu. Děti mohou pomocí termokamery najít ducha v baňce, „uříznout si“ ruku či hasit hořčík.

Na závěr si děti mohou na stánku Přírodovědecké fakulty UJEP pořídit suvenýr z veletrhu v podobě „tetování“ s vědeckou tématikou.


Zpět na výpis