Inovativní technologie představí na veletrhu Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

05. 05. 2023

Cílem účasti Centra bezpečnostních, informačních a komunikačních technologií (CEBIA-Tech) na Veletrhu vědy 2023 bude představení virtuální reality, rozšířené reality a robotických systémů široké veřejnosti populárně-naučnou formou s následnou využitelností v praxi. Konkrétně se bude jednat o virtuální střelnici, ve které si uživatel bude moct vyzkoušet střelbu ve virtuální realitě s různými zbraněmi, které obsahují zpětný ráz jako u reálné zbraně, aby bylo dosaženo co nejvěrnějšího zprostředkování reálného zážitku. Rozšířená realita v podobě aplikace do mobilního telefonu odkryje možnosti moderní výuky s cílem využití mobilní aplikace pro vizualizaci probírané látky. Dozvíte se, jak se neztratit ve 3D světě technologií a mnoho dalšího. Z oblasti robotiky se návštěvníci mohou těšit na realistické modely robotických rukou a jejich ovládání pomocí speciální snímací rukavice, pomocí které uživatel bude moct v reálném čase ovládat pohyby jak reálného, tak i virtuální robota. Součástí expozice bude hudební nástroj generující zvuky na základě prostorových souřadnic těles, předmětů nebo značek. Jedná se o optoelektronické zařízení, kde jednotlivým prostorovým souřadnicím zájmových objektů je přidělena výška, hlasitost a barva tónu. Součástí expozice bude i několik logických her a hádanek s možností výhry zajímavých cen, ovládání robotického autíčka, autonomní robotické modely a mnoho dalšího.

Centrum polymerních systémů je výzkumné pracoviště aktivně působící ve výzkumu a vývoji v oblasti zpracovatelství plastů a pryží, materiálového inženýrství a dalších chemicko-technologických oborech. Centrum polymerních systémů představuje na Veletrhu vědy 2023 své možnosti spolupráce s firmami a institucemi se zaměřením na aplikovaný i základní výzkum.

Na našem stánku naleznete celou řadu zajímavých ukázek souvisejících s aplikovaným i základním výzkumem. Můžete se těšit na polymery formou hry (výroba slizu), organické LED diody, ukázku polymerních generátorů pracujících na piezoelektrickém a triboelektrickém principu. Naši vědečtí pracovníci Vám poskytnou informace o přístrojovém vybavení Centra polymerních systémů a o možnostech spolupráce.

Fakulta technologická se těší, že na letošním vědeckém veletrhu představí návštěvníkům některé ze svých oblastí působnosti. Nenechte si ujít možnost objevit s námi svět (bio)materiálů, polymerů, technologie potravin, ochrany životního prostředí a procesního inženýrství. Zajímají vás nové inovativní technologie? Na našem stánku se můžete těšit na unikátní hudební nástroj – elektrické violoncello, které bylo vyrobeno pomocí aditivní výroby a na jehož vývoji se podílíme. V tomto projektu se propojují témata, která jsou aktuální a důležitá pro budoucnost lidstva – cirkulární ekonomika, udržitelné výrobní technologie a ekologie. Navštivte náš stánek a vyzkoušejte si, jakým způsobem věda a technologie ovlivňují náš každodenní život. Přijďte si s námi popovídat o našem výzkumu a objevte, jak se můžete stát součástí našeho inovativního týmu.

Fakulta logistiky a krizového řízení představí návštěvníkům veletrhu zajímavá témata z oblasti environmentální bezpečnosti. Účastníci veletrhu se můžou těšit na dendrochronologii, bioakustiku, nebo na ekoakustiku. Veřejnost se může zapojit do mapovaní (biodiverzity), představíme občanské vědy a dostupné inovativní nástroje. 

Webové stránky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně www.utb.cz


Zpět na výpis