Na Veletrhu si lidé vyzkouší let stíhačkou i postavit funkční město

10. 05. 2022

Letošní Veletrh vědy láká na expozice ze všech oborů, které jsou interaktivní, zábavné a přitom poučné. Návštěvníci si mohou vyzkoušet práci staročeského badatele, projít se tropickým pralesem nebo se přenést do vesmírného závodu 60. let. Akademie věd představuje hlavní lákadla největší vědecké události v Česku.

Zájemci o techniku si na Veletrhu věd postaví vlastní ulici nebo městečko. Vyzkoušejí si například, jak geometrie budov ovlivňuje sílu větru v ulicích. Vystavený model ukazuje, jak vypadá proudění, kde by se akumulovalo nejvíc znečištění např. z dopravy. Expozice také simuluje a porovnává situaci v široké a v úzké ulici.

V dalších stáncích Akademie věd ČR můžou návštěvníci sledovat pitvu švába nebo se nechat vtáhnout do příběhu mandelinky bramborové – amerického brouka, tak, jak jej popisovala sovětská propaganda v dobách studené války.

Velkou pozornost laické i odborné veřejnosti si v posledních letech vysloužil PCR test. Jedna z expozic vysvětlí do nejmenšího detailu princip této diagnostické metody a ukáže, jaká další využití má v moderní vědě.

Další vystavovatelé: cesta do tropického pralesa i do vesmíru

Na veletrhu pořádaném Akademií vědy ČR se představí i další vědecká pracoviště a firmy. Společnost AERO Vodochody láká na trenažér stíhačky a virtuální realitu. Botanická zahrada hlavního města Prahy přichystá průchozí expozici tropickým pralesem.

Velkým lákadlem bude také úniková hra, která účastníky zavede do roku 1961, kdy probíhal vesmírný závod mezi Západem a Východem. V nově vzniklé laboratoři v Řeži kousek od Prahy tehdy probíhal utajovaný výzkum nových sloučenin pro dobývání vesmíru.

Historie nečernobílá a bádání

Veletrh nezapomene ani na humanitní a společenské vědy. Prostřednictvím výukových simulací bude možné nahlédnout do období nacistické okupace i poválečného odsunu Němců, vyzpovídat pamětníky a pochopit, že historické události ve skutečnosti nikdy nejsou černobílé.

Zájemci si také vyzkoušejí práci staročeského badatele. Pokusí se vyluštit text zapsaný dávným písařem či odhalit význam některých záhadných starých slov.

Mezi vystavovateli nemůže chybět ani LEGO se svými modely. Účast na letošním ročníku již potvrdili také Life RESCUE záchranáři Praha, kteří návštěvníky naučí, jak dávat první pomoc a jak se zachovat v krizových situacích.

Veletrh vědy se v červnu po dvou zrušených ročnících vrátí do pražských Letňan. Na tamním výstavišti přivítá návštěvníky od čtvrtka 2. června do soboty 4. června. Vstup na veletrh je zdarma.


Zpět na výpis