Kvantové počítače jsou novou a rychle nastupující technologií zpracování informací. Slibují tak vysoký výpočetní výkon, že si to člověk ani neumí představit. I když se Váš mobil může jevit jako už dostatečně výkonný, takže vlastně žádné nové počítače nepotřebujete, pro budoucnost vědy a techniky jsou současné počítače zoufale nedostatečné. Pro vývoj nových materiálů pro zelené technologie, jako jsou lehčí baterie do elektromobilů, nebo lepší solární panely, nebo pro pochopení procesů v našem těle a vývoj nových léků, na to ani nejvýkonnější superpočítače dneška nestačí. Proto největší světové firmy jako Google, nebo IBM, soupeří o to, která vyvine lepší kvantový počítač. Momentálně na sebe sice strhává většinu mediální pozornosti soupeření o lepší jazykový model umělé inteligence, ale to stejné se děje ve skrytu na poli kvantových počítačů. Ty si brzy vyslouží stejnou mediální pozornost jako má AI dnes. Navíc jsou energetické nároky na výpočetní centra AI tak obrovské, že masívní využití AI v budoucnost nebude bez nového výpočetního výkonu možné.
Ty nové počítače se jmenují kvantové, protože využívají kvantových jevů, které jsou běžné ve světě atomů a molekul, ale pro člověka se mohou jevit spíše jako kouzla. Je libo existovat na dvou místech zároveň? Nebo být s něčím (někým;-) provázán kvantovým poutem klidně přes celý vesmír? Nebo vytvářet paralelní vesmíry jako na běžícím pásu? Tohle všechno se v kvantových počítačích děje. Letošek je podle UNESCO mezinárodním rokem kvantové teorie, na jejíž základech kvantové počítače stojí. Tu teorii pomáhal vyvíjet i Albert Einstein jen aby ji na konci života zavrhnul, jako pomyslné dítě, které mu přerostlo přes hlavu. Až po jeho smrti se ukázalo, že se mýlil a ta „bláznivá“ kvantová teorie je správně. A pomůže nám zachránit civilizaci. Nejdříve ale pro tyhle úplně nové a úplně jiné počítače musíme vyvinout úplně nový a jiný software. A to je to, co děláme.
Doba trvání: 45 minut
Termín: 6. června 2025 od 15:00
Obsazeno? Nevadí!
Není důvod propadat zoufalství. Doprovodný program může být jednou z možností, ale rozhodně není jedinou. Vstupte do světa vědy, který na vás čeká na výstavní ploše. Rozšiřte své obzory a zkuste něco nového! Vědecké expozice nabízejí bohatý program formou vědeckých dílen a laboratoří. Navíc vědecké pokusy na jednotlivých stáncích nabídnou stejně cenné informace a zážitky. Takže místo zklamání se můžete těšit na nové objevy a inspiraci, kterou vám Veletrh vědy přináší.