Co nás čeká na cestě ke hvězdám a jaké vesmírné výzvy ještě musíme překonat? Lidská psychika se v extrémních podmínkách kosmu ocitá na hranici možností – jak ji ovlivňuje pobyt ve vesmíru? Přednáška nabídne pohled na probíhající výzkum a jeho význam nejen pro astronauty, ale i pro každého z nás.
Budeme se ptát, zda může Česká republika, jako relativně malá země, hrát významnou roli v mezinárodních vesmírných projektech a jestli se můžeme těšit na dalšího českého astronauta. Neméně důležité je ale hledání cest, jak inspirovat mladou generaci k vědě, technologiím a vesmíru. Jak probudit v mladých lidech vášeň pro vědu a dát jim odvahu snít velké sny? Přijďte na diskuzi s odborníky z různých oborů a získejte odpovědi na všechny vaše vesmírné otázky.
Debatující:
doc. PhDr. Bc. Iva Poláčková Šolcová, Ph.D.
Sociální psycholožka a vedoucí pražského pracoviště Psychologického ústavu AV ČR. Středem jejího zájmu jsou afektivní procesy, emoce a regulace emocí, kosmická psychologie, psychologie celoživotního vývoje a sociální psychologie.
RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D.
Absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a po doktorském studiu získal prestižní ESA Research Fellowship v Evropské kosmické agentuře. V současnosti působí jako vědecký pracovník Astronomického ústavu Akademie věd ČR, kde se ve svém výzkumu zaměřuje na rentgenovou astronomii a studium černých děr v rentgenových dvojhvězdách a centrech aktivních galaxií. Zabývá se rovněž výzkumem kompaktních galaxií s překotnou tvobrou hvězd. Je autorem řady vědeckých publikací, navrhnul a získal nová rentgenová pozorování s předními světovými observatořemi. Podílí se na mezinárodní spolupráci v rámci kosmických misí určených pro vědecký výzkum vesmíru. Je vedoucím české účasti ve dvou připravovaných velkých misích Evropské kosmické agentury – rentgenové observatoři ATHENA a gravitační laboratoři LISA. Koordinuje výzkumný program Strategie AV ČR Vesmír pro lidstvo. Spolupracuje s univerzitami na výchově nové generace vědců a aktivně se věnuje popularizaci astronomie. Je držitelem Bolzanovy ceny, Fričovy ceny a Prémie Otto Wichterleho.
Jan Spratek
Působí jako odborný pracovník se specializací na kosmonautiku v pražském planetáriu. Je koordinátorem Vzdělávací kanceláře Evropské komické agentury pro ČR, ESERO Česká republika. Zasedá v poradním výboru generálního ředitele ESA pro vzdělávání nebo radě pro kosmické aktivity ministra dopravy. Je laureátem ceny ESA Champion. Mimo jiné je satelitním operátorem a zaměřuje se na popularizaci vesmíru a kosmonautiky v České republice.
Doba trvání: 75 minut
Vhodné pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
Termín: 6. června 2025 od 12:00
Obsazeno? Nevadí!
Není důvod propadat zoufalství. Doprovodný program může být jednou z možností, ale rozhodně není jedinou. Vstupte do světa vědy, který na vás čeká na výstavní ploše. Rozšiřte své obzory a zkuste něco nového! Vědecké expozice nabízejí bohatý program formou vědeckých dílen a laboratoří. Navíc vědecké pokusy na jednotlivých stáncích nabídnou stejně cenné informace a zážitky. Takže místo zklamání se můžete těšit na nové objevy a inspiraci, kterou vám Veletrh vědy přináší.